Otec má po smrti naší matky majetek napsaný v katastru na sebe. Jeho druhá žena ho nutí sepsat závěť. Jak budeme dědit?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 6. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám předčasný dotaz, ale ráda bych věděla na co se připravit.
Matka mi zemřela, když mi bylo 17 a sestře 6. Když mi bylo cca 20 let (nyní je mi 55) a byla jsem na VŠ otec se podruhé oženil. Už jsem se neměla v podstatě kam vracet, protože byt zabrala nová, druhá žena se svými dětmi. Sestra také z tohoto bytu odešla hned v 16 letech Otec si i druhé děti chtěl vzít za své, ale macecha nechtěla, aby dostávala alimenty. Byt, garáž i chalupu má otec psané v katastru na sebe, dědictví po matce bylo tehdy vypořádáno. Nyní je otci téměř 85 let a macecha chce, aby napsal závět. Otec toto odmítá, my děti jeho důvody akceptujeme. Chtěla bych vědět, co mám po skonu otce očekávat, vztahy z macechou jsou na bodu mrazu. Bude dědictví po třetinách, nebo manželka, která je s ním nyní polovinu a druhá polovina na třetiny jako je to při SJM? děkuji moc za případnou informaci.

Alena Součková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Váš otec se po smrti Vaší matky znovu oženil. Děti Vaší nevlastní matky neadoptoval, protože si to jejich matka nepřála. V současné době má otec veškerý hmotný majetek, který byl vypořádán po smrti Vaší matky, v katastru napsaný na sebe. Jeho druhá žena ho nyní tlačí do sepsání závěti. Váš otec z osobních důvodů tento krok odmítá. Vztahy mezi vámi a nevlastní matkou nejsou dobré. Ptáte se, jak bude probíhat dědické řízení.

Dobrý den,

pokud je některá část majetku ve společném jmění otce a nevlastní matky, bude třeba před rozdělením mezi dědice vypořádat společné jmění. To znamená, že se majetek rozdělí na poloviny a pouze polovina se pak bude dělit mezi dědice. Pokud je výhradním vlastníkem majetku otec, pak se celý majetek bude rozdělovat mezi dědice. Společné jmění přitom vzniká u majetku, který manželé nabydou společně za dobu trvání manželství. Pokud byl vlastníkem např. bytu pouze otec, skutečnost, že v bytě nyní žije s nevlastní matkou nic nemění na jeho výhradním vlastnictví.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz