Obávám se, že mám rakovinu. Mohu odmítnout léčbu, resuscitaci, transfúzi apod., aniž by mi byla odepřena léčba bolesti? Lze zajistit, že pohřeb proběhne podle mých představ?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 11. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, zvolila jsem, že nevím, kdo by měl na dotaz odpovědět, protože jich mám více.

1. Dotaz
Už delší dobu se necítím dobře, obávám se, že mám rakovinu a nechci podstoupit vyšetření, jelikož v poslední době se dost trápím stejně bych zvolila možnost odmítnout léčbu a vím, že by mě doktor do léčby přemlouval a nechci nic vysvětlovata zároveň vidět pohrdavé pohledy vůči méme rozhodnutí. Chci se zeptat, zda kdybych se šla přesvědčit čím jsou moje zdravotní problémy způsobené a našli mi opravdu rakovinu, zda mám právo léčbu odmítnout s tím, že ke konci mi bude stejně poskytnuta léčba od bolesti. Nechci umřít bez nároků třeba na morfin jen proto, že jsem odmítla léčbu.

2. Dotaz se týká toho, že když jsem si pročítala dřivější otázky tak jsem byla v šoku, že mé orgány mohou byt použity po smrti k trasplantaci bez mého předem vysloveného souhlasu.
Absolutně odmítám aby někdo po mé smrti dostal moje orgány, také odmítám resuscitaci v případě zástavy srdce a krevní transfuzi. Představa, že mi koluje v těle krev cizího člověka je mi odporná. Vím, že v tomto šíleném státě si, ale doktoři dělají co chtějí. Mohu se nějak právně chránit? V případě, že by třeba při operaci bych bez transfuze zemřela a oni by věděli, že transfuzi odmitám budou muset přesto respektovat moje přání? Je to moje tělo chci si o něm rozhodovat sama.

3. Dotaz se týká přání o pohřbu. Vím, že notář zve k závěti až po pohřbu, lze nějak zajistit že pohřeb proběhne podle mých predstav?

Lenka

Máte obavu, že máte rakovinu, bojíte se, že když půjdete na vyšetření, bude Vám nucena léčba. Chtěla byste vědět, jestli můžete odmítnout léčbu a zda by Vám byla i tak poskytnuta léčba bolesti. Ptáte se, jak zajistit, aby nedošlo k resuscitaci, transfúzi a po Vaší smrti k darování Vašich orgánů. Zajímává Vás, jestli je možné zajistit, aby pohřeb proběhl podle Vašich představ.

Dobrý den,

mrzí mne, že se necítíte dobře a trápíte se. Ráda bych Vás podpořila v tom, abyste na to nebyla sama a sdílela Vaše trápení s někým blízkým nebo někdy může pomoci využít odborné psychické podpory.

Z toho, co píšete, mi zní, že byste si přála diagnózu znát, ale nechcete léčbu. Na odmítnutí léčby máte nárok. Zároveň i tak budete mít pořád možnost využít léčby bolesti. Pokud by Vám byla skutečně diagnostikována rakovina, jak se obáváte, je případně možnost propojit se s paliativním týmem nebo ambulancí paliativní péče v nemocnici, kam půjdete na vyšetření nebo v blízkosti Vašeho bydliště. Odborní lékaři (paliatři) v těchto týmech s Vámi mohou s respektem k Vašemu rozhodnutí probrat, jaké jsou možnosti péče a tišení případných bolestí nebo jiných symptomů.

Právně ošetřit to, že si nepřejete resuscitaci nebo transplantaci, můžete formou dříve vysloveného přání. Dříve vyslovené přání je až na některé výjimky, které naleznete v odkazu výše, závazné. Pokud máte někoho blízkého, komu důvěřujete, můžete mu sdělit, co si přejete a naopak nepřejte. Tohoto blízkého můžete pro případ, že nebudete schopna o sobě rozhodovat sama, určit i jako člověka, který bude o další léčbě a možných navrhovaných zákrocích rozhodovat za Vás, a to učiněním tzv. předběžné prohlášení

Jak správně píšete, v České republice je právně zakotven předpokládaný souhlas s darováním orgánů v případě smrti. Pokud si nepřejte, aby Vaše orgány byly k dispozici pro transplantaci, je možnost nesouhlas zaevidovat v Národním registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů nebo v tomto ohledu učinit prohlášení před ošetřujícím lékařem a alespoň jedním svědkem ve zdravotnickém zařízení.

Pokud máte konkrétní představu ohledně svého pohřbu, je dobré se o ní podělit s blízkými, kteří nejspíše budou pohřeb vypravovat. Otevřený rozhovor na toto téma může být pro blízké těžký a mohou ocenit, když budete mít svá přání někde sepsaná a sdělíte jim, kde soupis Vašich přání najdou. Můžete pro to využít například i webové stránky pro sespání přání o průběhu pohřbu (jakou si přejete hudbu, šaty, pohřeb apod.).

Přání týkající se pohřbu může být i součástí závěti. O závěti je pak vhodné informovat blízké, kteří budou pohřeb pravděpodobně vypravovat, a tím předejít tomu, že by se o Vašich přáních dozvěděli až od notáře po vypravení pohřbu. 

Existuje také možnost předplaceného pohřbu, kdy si člověk všechny náležitosti svého posledního rozloučení předem určí a předplatí u vybrané pohřební služby.

S úctou

Anna Hašplová

Dotaz zodpovídá

PhDr. Anna Hašplová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz