Můj známý trpí nemocí, kdy je stále v ohrožení života, jen neví, kdy a jak. Trpí depresí a nechce žít. Jak mu mohu alespoň trochu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 11. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosím o radu, jak nejlépe komunikovat s člověkem, jehož základní diagnoza je subarachnoidální krvácení do mozku. Svou prognozu zná velmi dobře, ví, co ho čeká, neví jen kdy, zda ihned nebo později, zda náhle, jak dlouho bude trpět ještě fyzicky, tak i psychicky. Přemýšlí o sebevraždě, je mu líto, že žije. Tyto deprese, obavy a další potíže, které jej celodenně provázejí, vyplývají z diagnozy, vlastní vůlí je nemůže ovládnout.
Já jsem se s ním seznámila náhodou na internetu. /Reagoval na můj inzerát - Přátelé./ Neznám jej tedy osobně. Za dobu naší písemné komunikace jsem si získala jeho důvěru, s mnohým se mi svěřil, hovoříme o všem.
Oba víme o této diagnoze vše, co se dá zjistit na netu.
Já nepoužívám plané utěšování, jde mi spíš o to, do jaké míry mohu s ním hovořit o smrti, bolesti atd. Mluvíme o tom, ale mám dojem, že oba si hodně necháváme pro sebe. /Důvody jsou podle mě ty, že já se někdy tomuto tématu vyhýbám, on má zase dojem, že asi obtěžuje /. S lidmi má velmi smutné zkušenosti.
Chci mu alespoň trochu pomoci a k tomu potřebuji radu, abych něco nezkazila. Děkuji, Alena

Alena

Píšete o známém, který trpí nemocí, při které neví, kdy ho postihne další krvácení a s ním spojené ohrožení života. Píšete o ohromné nejistotě a s ní spojených obavách, úzkosti a depresi, kterou Váš známý zažívá.

Dobrý den, paní Aleno,

velmi si vážím toho, že Vám není jeho osud lhostejný, že citlivě vnímáte jeho vnitřní rozpoložení a chcete mu být užitečná. I v tom, že jste získala jeho důvěru, můžete vidět ocenění Vaší vnímavosti a otevřenosti.

Cítím, že si jeho důvěry vážíte, ráda byste ho „podržela“, zároveň máte obavy hovořit s ním o některých tématech, nerada byste něco pokazila. To je naprosto pochopitelné.

Chci Vás podpořit, abyste zůstávala otevřená do té míry, jak je to pro Vás přijatelné. Mluvte s ním o všech tématech jako dřív. Nebojte se otevřít i téma bolesti a smrti – jsou to věci, o kterých Váš známý přemýšlí, kterými žije. Můžete mu napsat i to, co jste napsala nám – že byste mu chtěla prospět. že se v komunikaci některým tématům vyhýbáte, že Vy sama váháte, zda a jak je otevřít. Můžete spolu dohodnout způsob, jak si dáte najevo, když by Vás to začalo obtěžovat. Uvidíte, jak on na takovou zprávu zareaguje. Netlačte na něj. Tak mu dáte najevo, že může počítat s Vaší podporou a když bude potřebovat, může se na Vás obrátit. I kdyby taková chvíle nastala až po čase.  

Možná máte také obavu z jeho myšlenek na sebevraždu. Ano, toto téma děsí každého z nás. Můžete mu napsat o svých obavách a o tom, že Vám záleží na něm a na tom, aby tu zůstal (pokud tomu tak je). Taková slova se mu mohou vrýt do paměti a vynořit se v těžkých chvílích. Můžete také vyjádřit porozumění tomu, jak bídně se cítí a jak to v tuto chvíli vypadá beznadějně. Tak ho podpoříte, že se svým trápením není sám, že někdo další rozumí nebo se snaží porozumět. Můžete otevřít téma smyslu života — proč tu žil a proč žije dnes. Věřím, že i toto jeho žití s vyhlídkou konce má svůj smysl – jen ho možná teď nevidíme. Když mu život dopřál, že tu má ještě nějaký čas být, možná pro něj má také nějaký úkol. Možná život (nebo osud nebo Bůh?, kdo nám dává tu být) očekává, že tu takový člověk něco ještě udělá, že něco dokončí, že tu je pro někoho… Možná je jeho úkol vydržet utrpení a tak být mlčenlivým vzorem pro někoho dalšího.

Také by bylo dobré navrhnout mu návštěvu lékaře — praktického lékaře nebo psychiatra, který by mu předepsal léky proti depresím. Ty uleví od vnitřního napětí a pozvednou skleslou náladu. Zpravidla se berou pouze po přechodnou dobu. Můžete mu také navrhnout např. volání na linku důvěry , kde může o sobě anonymně mluvit a získat tak pro sebe další podporu.  Chci Vás ujistit, že nenesete odpovědnost za žádné jeho rozhodnutí, ať by bylo jakékoli. Můžete ho podpořit a pomoci mu, a to je hodně. Ale bohužel není v naší moci ho zvenčí zachránit.

Závěrem Vás chci podpořit, abyste se starostí o tohoto známého nezůstávala sama. Podělte se o ni s někým, komu můžete důvěřovat, kdo porozumí Vaší i duši, samozřejmě se zachováním mlčenlivosti o osobních údajích Vašeho známého.

Milá paní Aleno, přeji Vám mnoho odvahy a rozvahy v rozhovorech s Vaším známým. A Vám i jemu moc držím palce.

Petra Hálková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Hálková

psycholožka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz