Moje 87 letá maminka odmítá jíst. Co s tím dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 2. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám 87 letou maminku, léčí se mnoho let s revmatoidni artritidou a vyšším tlakem. Problém je poslední rok jídlo, odmítání stravy. Maminka odmítá jíst a zhubla asi 10 kg, při výšce 156 cm váží nyní 44 kg, je jak věchýtek. Jí velmi málo a stačí ji jedna maličká porce jídla denně, tak dvě tři sousta a nechce. Nejhorší je, že se mi nedaři ji nijak přesvědčit, nebo nabizet cokoliv, aby jedla. Pokud ji moc nutim, začne být zlá, dosud hodná a laskavá maminka se velmi změnila. Naštěstí pije celkem dobře, čaje a různé minerálky. Vyšetření u dr.odmitla, nechce žádné invazivni vyšetření (gastro nebo kolonoskopii) . Zařídila jsem ji výživové nápoje ensure, vypije za den jeden, někdy i dva, ale to už s obtížemi. Prosím poradíte mi co dál ? Jsem bezradná a nešťastná, i když chápu že je tu věk. Maminka je přitom bývalý zdravotnik. Určitě u ni funguje i jistá stařecká demence, kdy není schopna si uvědomit závažnost situace, že odmítá jídlo; tvrdí nám že je zdravá a nic ji nebolí. Jsem pečující dcera, přes den je s ní doma tatínek a já po práci až do večera. Maminka neni zatim ležící , ale je inkontinentni, obstarám péčí o ni i domácnost, domů chodím jen spát. Nic mi nevadí a dělám to ráda, ale ta bezmoc nad jejím hubnutím. Už bohužel i já cítím únavu a vyčerpání, ale nechceme žádnou LDN ani nemocnici, dokud to doma zvládneme. Moc Vám děkuji za odpoveď. Sylvie

Sylva

Vaší mamince je 87 let, v posledním roce ji trápí nechutenství, hodně zhubla, odmítá jídlo i vyšetření zažívacího traktu, slábne, je inkontinentní. Pečujete o ni s tatínkem doma, ale je to už hodně náročné.

Milá Sylvo,

rozumím, že si o maminku děláte starost a trápí Vás její hubnutí, ale zdá se mi rozumné maminčinu volbu respektovat. Nechutenství a hubnutí může být spojeno s celkovým chřadnutím v rámci tzv. geriatrické křehkosti. Samozřejmě je možné, že výrazná ztráta hmotnosti během posledního roku je příznakem nějakého onkologického onemocnění, ale vzhledem k maminčině věku a celkově velmi křehkému zdravotnímu stavu, i kdyby se na něco takového přišlo, maminka by zřejmě nebyla schopna podstoupit nějakou náročnou operaci nebo onkologickou léčbu. Zřejmé je, že maminka opakovaně a konzistentně říká, že si vyšetření ani žádné invazivní postupy nepřeje, že je pro ni důležité zůstat v domácím prostředí, kde se cítí dobře a bezpečně.

Myslím, že když se o ni s tatínkem společnými silami doma staráte, děláte to nejlepší, co dělat lze. Jídlo včetně proteinových nápojů mi připadá vhodné pouze nabízet, rozhodně nenutit, a trpělivě hledat, co mamince alespoň trochu chutná a kolik toho může sníst či vypít, aby jí potom nebylo těžko. Určitě není dobré, aby se jídlo stalo hlavním tématem nebo aby vám spory kolem jídla pokazily vztah s maminkou.

Umím si ale představit, že s tím, jak mamince ubývají síly, je péče o ni čím dál náročnější. Možná by Vám mohlo pomoci objednání nějaké pečovatelské či asistenční služby, aby všechno nebylo jen na vás dvou. Zvažte, zda by něco takového bylo k užitku, případně se poptejte, které organizace ve vašem okolí podobné služby poskytují. Také je možné požádat o příspěvek na péči, to je sociální dávka, na kterou má maminka při potřebě celodenní péče rozhodně nárok, a můžete je využít například na uhrazení některých služeb. Někdy péči ulehčí i zapůjčení kompenzačních pomůcek (chodítko, vozík, WC křeslo, polohovací postel).

Vím, že je těžké se smířit s tím, že maminka chřadne a možná se blíží k závěru života, ale pokud tomu tak je, je dobře, aby čas, který jí ještě zbývá, prožila tak, jak si sama přeje, v klidu domova, se svými blízkými. Je krásné, že o se ni s tatínkem staráte, že jste s ní, když Vás potřebuje. Tím, že respektujete její životní postoje a priority určitě nezanedbáváte péči o ni, naopak jí tím projevujete pochopení a lásku.

S úctou 

Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz