Maminka zvrací, není a nepije. Jak pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 9. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, hledáme pomoc s kapačky/infuzemi pro naší maminku. Zvrací, nejí a nepije a potřebovali bychom v domácí péči podat infuze proti dehydrataci a s výživami. Můžete prosím doporučit jak se to dá udělat a koho kontaktovat.

Děkuji

Dominika

Vaše maminka nejí, nepije a trápí ji zvracení. Snažíte se jí pomoci. Ráda byste pro ni zajistila hydrataci a výživu prostřednictvím infuzí. Ptáte se, na koho se můžete s tímto požadavkem obrátit.

Dobrý den, Dominiko,

z Vaší zprávy vnímám to, v jak nelehké situaci se teď nacházíte.

Abych mohla odpovědět komplexně, tak mi chybí bližší informace o stavu a nemoci vaší maminky. V mé nadcházející úvaze budu tedy vycházet z předpokladu, že vaše maminka je již nevyléčitelně nemocná.

V tuto chvíli bych se jako lékař primárně zaměřila na důvod, proč maminka zvrací a pokud tento důvod nejde odstranit, tak bych přistupovala maximálně symptomaticky. To znamená, že naším cílem by bylo mamince co nejvíce ulevit. Existuje mnoho léků, které mohou zvracení zastavit či alespoň zmírnit. Někdy je problémem to, že nemocný tyto léky vyzvrací. Lze ale zvolit i jinou formu podání než ústy, my v hospici tyto léky velmi efektivně podáváme injekčně do podkoží.

Je naprosto pochopitelné, že se ptáte na infuze či výživu. Obecně je málo situací, kdy v paliativní péči infuze podáváme. Máme zkušenosti takové, že pacientům v závěru života nepřináší úlevu či zlepšení jejich stavu. Naopak velmi často vidíme opak, např. zvýšené zahlenění, větší otoky atd. Ve většině případů se tedy snažíme respektovat přirozený hlas těla, který s postupující nemocí jídlo i pití odmítá.

Moc bych Vás ale chtěla podpořit, abyste na takto těžkou situaci nebyla sama. První volbou pomoci by mohl být maminky praktický lékař, který by maminku mohl navštívit v domácím prostředí a nastavit léčbu symptomů (v tomto případě tedy hlavně zvracení). Dále může zajistit i pravidelné návštěvy sestřiček z agentury domácí péče, které by mohly pomoci např. s aplikací léků podkožně. Jako nejideálnější variantu však vnímám pomoc domácího hospice či paliativní ambulance, pokud se nějaká taková v blízkosti vašeho bydliště nachází. Jsou to zdravotníci, kteří by mohli pomoci s úlevovou medikací či rozhodnutím, zda Vaše maminka infuze skutečně potřebuje či nikoli. A v neposlední řadě by Vám i mamince byli důležitou oporou.

S tímto bych Vás chtěla odkázat přímo na adresář služeb či na naši poradnu Cesty domů.

Moc si přeji, aby se mamince i Vám dostalo co nejdříve pomoci.

S úctou a pozdravem

Helena Liscová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Helena Liscová

MUDr. Helena Liscová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz