Má u pokročile nemocných pacinetů význam podávání infuzí?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 2. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, děkuji mnohokrát za Vaši odpověď.Zhoršení stavu babičky bude asi tedy způsobeno chřipkou,která byla opravdu téměř bezpříznaková, ale osoba blízká ji ještě před vypuknutím vlastních příznaků pravděpodobně přenesla na babičku. Zmínila jste se, že infuzní léčba by asi nebyla namístě. Myslíte tím, že by se stav prodlužoval? Bohužel babička nekomunikuje. Není schopna ani vyjádřit souhlas či nesouhlas. Až na výjimky. Prakticky se ani nepohne. Je schopna však, pokud ji nastavíme tvář, dát pusinku.
Rozhodnutí tedy učiní lékař, možná se poradí i s námi. Babička trpí Parkins.syndromem, který je v rámci možností farmakologicky řešen. Dělá však z babičky úplně nemohoucího člověka.Děkuji mnohokrát za Váš čas. Monika Grée

MOnika Grée

Vaše 94-letá babička je plně invalidní, upoutána na lůžko, nemůže polykat zřejmě při chřipkovém onemocnění a Vy se ptáte na význam podávání infuzí u pokročile nemocných pacinetů.

Vážená paní Grée,

v případě, že zhoršení stavu Vaší babičky je způsobeno infekcí – tedy chřipkou, je namístě symptomatická léčba. Tou rozumíme léčbu průvodních příznaků a projevů nemoci. Tato léčba ale neléčí samotnou příčinu nemoci. Pro virové choroby jako je chřipka (na rozdíl například od anginy, která se léčí kauzálně antibiotiky) většinou není taková léčba indikována. Podávají se léky ke snížení teploty, léky proti bolestem kloubů a svalů, a je-li to nutné, tak i infúze tekutin tak, aby se zabránilo odvodnění organismu. Jak jsem psala již v minulé odpovědi, podávání tekutin záleží na příčině zhoršeného příjmu a na odhadu pacientovy prognózy. Jde-li o zhoršení stavu, jehož příčinu lze odstranit a lékař tak očekává zlepšení pacientova stavu po zaléčení akutního zhoršení, pak je podání tekutin zcela namístě. Jinak podávání infúzí u terminálně nemocného pacienta nevede ke zlepšení kvality jeho života, nemění jeho prognózu, je spojena s určitým nepohodlím pro umírajícího a může pouze o několik dní prodloužit umírání.

Bohužel pro starší pacienty, kteří trpí dalšími nemocemi, je každá infekce potenciálně život ohrožující. Zda je u Vaší babičky podávání tekutin indikováno, musí zhodnotit její ošetřující lékař nebo praktický lékař, který je dopodrobna obeznámen s dosavadním průběhem babiččiny nemoci a může rozhodnout, zda by taková léčba byla pro Vaší babičku přínosem.

S úctou a s pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz