Komplikace po operaci slinivky

Odpověď na dotaz ze dne 29. 7. 2008 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, bude se vám to asi zdát divné že se tak na vás obracím. Jsem ze Zábřeha od Šumperka. Mám takový problém - dá se říct i bezmoctnost)
potřebovala bych si s někým promluvit, poradit. Mám tatínka a ten byl před 14 dny operován na slinivku (brali mu ocas ale nic podrobného nevím) týden bojoval s horečkami, zánětem a všemi možnými problémy. Jak říkají lékaři minulý týden ho museli uspat do umělého spánku protože prý měl problémy s dýcháním.
Jelikož se jeho stav zlepšil tak ho v pondělí probudili kdy prý dobře reagoval komunikovali s ním a pod.
prý ale za 2 hodiny prodělal plicní embólii :-( oživovali ho prý 1.20 každopádně ho nahodily
a to je můj problém, trvdí že má ale už poškozený mozek (teď nevím jestli je v dalším spánku či utlumen) každopádně má oči jak to říct "v sloup" pokusím se vám to popsat : nejdou mu zavřít víčka a jdou vidět spíše jen krvavé bělmo očí a kousek zorniček co jsou spíše v horní části oka
je to už opravdu konec? prosím poraďte mi!!!! Tady na šumperské "Jitcce" ho chtějí za týden odpojit když se neprojeví zlepšení!!!!!
asi si dovedete představit jaká je to pro nás ráda. V neděli i přes umělý spánek s námi komunikoval tím že se snažil otevřít oči a zrychlil se tep ale teď tam jen tak leží s očima jak já říkám vzhůru - už není naděje????
prosím!!!!
jen mi odepište jak se na to z mého pohledu díváte

Lenka

Váš tatínek pravděpodobně prodělal vážné onemocnění slinivky a musel být operován, pooperační průběh se zkomplikoval nakonec i plicní embolií. Ptáte se na jeho prognózu.

Milá Lenko,

odpověď na Vaši otázku není jednoduchá. Chápu, že se cítíte zmatená a bezmocná, tak vážné onemocnění blízkého člověka je důvodem k obavám a není jednoduché zvládnout takovou situaci. Pokusím se Vám vysvětlit, co se stalo, abyste se mohla lépe zorientovat a promluvit s lékaři o tom, co bude dál.

Váš tatínek pravděpodobně prodělal vážné onemocnění slinivky a musel být operován, pooperační průběh se zkomplikoval nakonec i plicní embolií, což je velmi vážný stav. Znamená to, že se do plic  krevním oběhem dostane kousek krevní sraženiny, část plíce se v podstatě uzavře, krev nemůže být dostatečně okysličována a pokud je postižena větší část plíce, může člověk i zemřít. To se pravděpodobně přihodilo i Vašemu tatínkovi, lékaři ho sice dokázali oživit (tedy „nahodit“), ale jak píšete, resuscitace trvala dlouho a při tom může dojít k závažnému poškození mozku, který nebyl po dlouhou dobu dostatečně prokrven a okysličován. Rozhodně to není chyba lékařů, bohužel se takováto komplikace může přihodit a bez lékařské péče by tatínek jistě zemřel.

Tak jak popisujete zdravotní stav Vašeho tatínka, je pravděpodobně v hlubokém bezvědomí a lékaři čekají, zda bude jeho mozek schopen se po rozsáhlém poškození „vzchopit“ a postupně a pomalu se opět probudit. Píšete také, že pokud se nezlepší, chtějí ho odpojit, tedy ponechat nemoc přirozenému vývoji, který pravděpodobně povede ke smrti. To je velmi vážné rozhodnutí a nemělo by být učiněno bez Vás, v takovémto stavu by s Vámi měli lékaři promluvit o tom, co se děje, jak se nemoc vyvíjí a co se stane, pokud ho odpojí. Proto se prosím nebojte a ptejte se. Ptejte se lékařů, co se děje, jak se stav Vašeho tatínka vyvíjí a co bude dál. Nenechte se odradit, toto jsou velice závažná rozhodnutí a Vy jako rodina byste měli být se vším obeznámeni.

Rozhodně Vám nemohu napsat, že už není naděje, na to nemám dost informací. O naději a dalším vývoji zdravotního stavu Vašeho tatínka Vám může něco bližšího říci jen lékař, který ho ošetřuje.

Ať už se tatínkův stav bude vyvíjet jakkoliv, buďte mu nablízku. Nevíme mnoho o tom, co cítí a vnímají pacienti v hlubokém bezvědomí, předpokládáme ale, že blízkost, dotyk a hlas blízkého člověka mohou proniknout k nemocnému i v bezvědomí a přinést třeba i nevědomý pocit bezpečí a klidu.

Přeji Vám mnoho štěstí a sil

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz