Kam se diskrétně obrátit o pomoc pro onkologicky nemocného přítele? Bude mít nárok na příspěvek na péči?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 6. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, bydlím ve společné domácnosti s přítelem, se kterým mám dvě zdravé děti (5 a 9 let). Já zde mám trvalé bydliště, on ne. Přítel je 5let po operaci mozkového nádoru, byl na ozařování a chemoterapii. Do teď je částečně zaměstnaný s invaliditou 3.stupně. Nyní se jeho stav zhoršuje. Je zmatený, zapomíná, trpí průjmy (nestihne doběhnout) i se pomočí, občas spadne, ale nechce věc řešit přes lékaře (je mu trapně, stydí se, má obavy z další hospitalizace a odloučení od dětí). Jak zjistím nebo kde se dozvím, do jakého stupně závislosti bude zařazen, když požádáme o příspěvek na péči o osobu blízkou. Máme vůbec nárok na příspěvek? Co všechno je nutné doložit? Nebo co máme dělat, kam se diskrétně obrátit o pomoc? Děkuji za odpověď.

Renata
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete nám o příteli, který je vážně nemocný. Má přiznanou invaliditu 3. stupně a částečně ještě pracuje. Jeho zdravotní stav se ale v poslední době zhoršuje a trpí nepříjemnými symptomy, který z důvodu studu a strachu z odloučení od dětí nechce řešit přes lékaře a případnou hospitalizaci. Ptáte se zároveň na příspěvek na péči, jestli na něj má přítel nárok a jaký stupeň by mu mohl být přiznán. Ptáte se, co máte v otázce příspěvku na péči doložit a kam se obrátit o pomoc.

Dobrý den, paní Renato,

je mi moc líto, že je Váš přítel takto vážně nemocný, že se jeho stav nyní zhoršuje a trápí ho nepříjemné příznaky. Představuji si, jak to musí být náročné, když k tomu přítel odmítá situaci řešit. Velmi oceňuji, jak se citlivě snažíte hledat cesty pomoci s respektem k potřebám přítele.  

Napadá mě, jestli by přítel byl ochotný využít služeb některé z Ambulancí paliativní medicíny, která je zaměřená na pacienty s pokročilým nevyléčitelným onemocněním. Lékař se specializací v paliativní péči nebude tlačit na hospitalizaci, může pomoci nastavit léčbu příznaků a plán další péče. Je zde prostor pro rozhovor o onemocnění a o tom, co je pro pacienta a jeho blízké důležité. Lékaře je potřeba navštívit v ambulanci, ale některé ambulance dojíždějí za pacienty i do domácího prostředí. 

K Vaší otázce o příspěvku na péči. Nárok na příspěvek na péči by Váš přítel měl mít. Žádost se podává na příslušném Úřadu práce podle trvalého bydliště. Nějaký čas po podané žádosti, následuje domácí šetření, kde sociální pracovnice zjišťuje, jak velkou pomoc v péči přítel potřebuje. Je proto dobré, aby při návštěvě nepřeceňoval své síly. Pokud žádost budete podávat, uveďte v místě kontaktu na lékaře pouze praktického lékaře přítele, kterému předejte všechny lékařské zprávy, pokud jste tak již neučinili. Posudkový lékař si následně od praktického lékaře vyžádá informace o zdravotním stavu přítele a rozhodne o výši přiznaného příspěvku. Podrobné informace naleznete v následujícím odkaze Příspěvek na péči.

Ohledně financí mě ještě napadá i možnost čerpat tzv. Dlouhodobé ošetřovné.

Pokud byste potřebovala situaci podrobně probrat, podpořit, konkrétněji nasměrovat nebo poradit i v otázce komunikace, obraťte se prosím na poradnu Cesty domů.

Přeji Vám, abyste našli pro přítele a sebe dobrou podporu, služby a pomoc, kterou potřebujete.

Za poradnu s přáním mnoha sil

 

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz