Je možné ozařovat 92letého polymorbidního pacienta? Nezhorší to naopak jeho zdravotní stav?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 12. 2023 zobrazit původní dotaz

Je možné ozařovat podpaží 92 letého polymorbidního pacienta? Může to vydržet? Chodí už jen na WC a to s obtížemi. Nevidí. Trpí únavou a spí denně do oběda. Je po operaci spinaliomu v místě výskytu na hrudi pod ramenem vpravo 2x, odstranění uzliny vpravo v podpaží s pozitivním nálezem a pravděpodobným opakováním, které ho čeká. 2 nové uzlinky jsou již potvrzeny ultrazvukem. Nezhorší to naopak kvalitu jeho života? Patrně ho to nemůže vyléčit.

Jika

Ptáte se, jestli je možné ozařovat podpaží 92letého pacienta, který je polymorbidní. Popisujete, že chodí už jen na WC a to s obtížemi. Je po operaci spinaliomu a odstranění uzliny. Nové uzliny jsou potvrzeny ultrazvukem. Patrně to pacienta nemůže vyléčit. Zajímá Vás, jestli to nemůže naopak kvalitu jeho života zhoršit.

Dobrý den, Jiko,

posíláte nám velmi konkrétní dotaz  ohledně možnosti radioterapeutické léčby u křehkého seniora. Já Vám bohužel mohu poskytnout jen obecnou odpověď, protože, ač je Váš popis velmi podrobný, rozhodnutí o takovém kroku nelze udělat bez důkladnější znalosti pacienta. Z Vašeho dotazu jsou ale jasně patrné obavy o to, zda je tato léčba účelná a smysluplná. To je velmi důležitý pohled a zcela jistě by měl být při rozhodování o této léčbě zvažován.

Před rozhodnutím o léčbě by měl být brán ohled kromě aktuálního zdravotního stavu i na přání konkrétního pacienta, jeho pohled na kvalitu života  a cíle péče, které si přeje naplnit — tedy musíme vědět, co je pro pacienta důležité a jak to léčba pomůže zajistit.

Z medicínského hlediska je radioterapie doporučená právě při terapii spinaliomu u starších polymorbidních pacientů, u kterých nemůže být proveden chirurgický zákrok.

V úvahu je ale potřeba brát i to, jak bude pacient zvládat situace s léčbou související (například hospitalizace, dojíždění na léčbu, možné lokální reakce a jiné).

Všechna tyto hlediska je třeba vzít v úvahu, probrat je s pacientem, vysvětlit mu, co léčba může přinést a nebo naopak zkomplikovat, zjistit, jak on situaci vnímá a společně se rozhodnout o dalším postupu. 

Na konkrétní dotazy a možnosti je samozřejmě třeba se ptát ošetřujícího lékaře, který by Vám měl odpovědět, jak tato léčba může pomoci a jaká jsou její rizika u tohoto konkrétního pacienta.

Nebojte se ptát a zjišťovat! Přeji hodně štěstí.

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz