Jaká je délka dědického řízení? Může dědické řízení proběhnout beze mě?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 7. 2023 zobrazit původní dotaz

Chtěla bych se zeptat na délku dědického řízení. Loni v květnu zemřela matka, v červnu sestra byla u notáře ohledně soupisu majetku,já bydlím v Třinci, zatím mě nikdo nekontaktoval. Může dědické řízení proběhnout beze mne? Děkuji.

Alena

Vaše matka loni v květnu zemřela. V červnu byla Vaše sestra u notáře kvůli soupisu majetku. Píšete, že Vás nikdo nekontaktoval. Ptáte se na délku dědického řízení. Dále Vás zajímá, jestli dědické řízení může proběhnout bez Vás.

Milá Aleno,

pro vyřízení dědictví není stanovena žádná časová lhůta. Standardní doba trvání dědického řízení je zhruba 4-6 měsíců od smrti zůstavitele, tj. člověka, jehož jmění je předmětem dědického řízení. Záleží ale na mnoha faktorech, například zda je od počátku známý počet dědiců nebo majetek zemřelého. Pokud dochází k neodůvodněným průtahům, je možné podat stížnost k předsedovi příslušného okresního soudu.

Je standardní, že v první fázi, v rámci tzv. předběžného šetření notář předvolává pouze jednu osobu, typicky vypravitele pohřbu. S ním ověřuje okruh možných dědiců. Následně jsou všichni identifikovaní dědici předvolání k účasti na jednání. Doporučovala bych začít s tím, že od sestry, která se jednání u notáře účastnila, zjistíte, v jaké fázi je dědické řízení a jak jednání proběhlo. Zjistit můžete také spisovou značku, pod kterou je řízení vedeno, a jméno notáře, který je pověřen vedením řízení. Ke spisové značce se pak můžete dotazovat u notáře na průběh řízení a ujistit se, že o Vás jako možném dědici notář ví a předvolává Vás k jednání.

S úctou

Marta Kolská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Marta Kolská

Mgr. Marta Kolská

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz