Domnívám se, že u manželky došlo k zanedbání či nesprávně zvolenému lékařskému postupu. Co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 7. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.Domnívám se,že u manželky došlo k zanedbání či nesprávně zvoleného lékařského vyšetření lékařů .Došlo k nesprávné diagnostice.asi půl roku si stěžovala na bolesti v oblasti břicha s přechodem do zad.Prošla vyšetřením skoro na všechno- CT, Ultra zvuk, hadicí do žaludku,všechno proběhlo na lačno!!!(příjezd na vyšetření v 07: - odj. 17:20) a výsledek Všechno v pořádku???.Poté jí léčili na krční páteř ,že jí to bolí asi od ní,potom v druhé nemocnici při léčbě (5 dní ležela na kapačkách) a tam zjistili že má plný žlučník kamenu?Při dalším vyšetření že žlučník je bez kamenů. Poté při následujícím vyšetření a odběru krve asi 15 x nic jiného nezjistili a stále jsme měli všechno OK bez žádného podezření na zánětlivý proces v žaludku.Poté jí druhý den telefonicky požádala vyšetřující lékařka z plicního, aby přijela že jí udělá nové vyšetření.Po vyšetření nás poslala znova na chirurgie a tam bylo manželce lékařem oznámeno že má pokročilou metastázy do jater ,že se s tím nedá už nic dělat a optali se jí rovnou jestli chce chemoterapii.Po delším probírání mnou a lékařem, mně přiznal že bylo prováděno nestandardní vyšetření .Na mou žádost zařídil Žlutý kopec v Brně.Tam nám bylo zděleno po 1.chem.že druhou už by nezvládla,kdyby to bylo diagnostikováno aspoň měsíc spíš tak se stým dalo něco dělat.A to jsme prosili atˇ to urychlí ,na papíry jsme z nemocnice jsme čekali aby jí v Brně přijali zase 3 týdny.My jsme bojovali s každou hodinou ale lékaře některé asi zajímá co jím to hodí!!!!!!!
poz. Koronér nemohl vyčíst s dokumentace na co manželka zemřela až jsme mu našli pro.zprávu z Brna,jenom kroutil stále hlavou a chtěl provést.pitvu. My jsme to zamítli,protože to bylo očekávané úmrtí. Opustila nás ve věku 65 let nar. 7. 7. 1954-zemřela 8.7.2019 v 02:02. My jsme prostě nedostali šanci!!!!!!!. Prosím celí život jsme tvrdě .peněz moc nemám a nevím na koho se obrátit, poraďte .To to jím nemůže přece jen tak projít. Děkuji za odpověď.

Jan

Pokud dobře rozumím vašemu emailu, domníváte se, že péče o vaši manželku nebyla dobře vedená a ptáte se na to, kam se se svými pochybnostmi obrátit.

Dobrý den,

cest je více, záleží mimo jiné i na tom, kde byla manželka ošetřována — kdo je zřizovatelem zdravotnického zařízení apod. Řadu informací najdete webu ferovanemocnice.cz. Další podrobnosti se lze dočíst na stránkách ministerstva zdravotnictví a také v tomto článku.

Sama bych doporučila pokusit se spojit s ošetřujícím lékařem se žádostí o rozhovor — mnohdy se ukáže, že nedošlo k pochybení v péči, ale k pochybení v komunikaci. Žádné, ani sebemodernější vyšetření neodhalí vše a vždy, a i pokročilý nádor se nemusí na vyšetření zachytit. Čekání na vyšetření je také zcela běžné — málokdy prodleva v řádu dnů významným způsobem mění osud pacienta. Bolesti zad jsou tak rozšířené a natolik nespecifické, že není prostě možné, všechny pacienty posílat na vyšetření CT nebo MR. Každé vyšetření s sebou také nese riziko nežádoucích účinků a poškození pacienta. Lékař musí vyhodnotit řadu dalších příznaků a zvážit riziko proti prospěchu.

Pokud by to nebylo možné, pak můžete oslovit nadřízeného ošetřujícímu lékaři, případně vedení. Obrátit se můžete také na zřizovatele a na Českou lékařskou komoru. Ve větších nemocnicích funguje ombudsman.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz