Petr
  (kontaktovat autora příběhu)
10. srpna 2017
Truchlení

smrt mámy

Už tomu budou tři roky co mi na rakovinu zemřela máma v 52 letech. Trpěla od 30 let schizofrenií, táta se s ní rozvedl, já s ní žil do svých 30 let teď je mi 35let. Trpím sám psychickou nemocí, ale funguju, ale špatně se mi dýchá a buší mě srdce. Pokaždé když si uvědomím že tu není a že je toho spoustu co bych jí chtěl říct tak pláču. Pak je mi lépe, ale už to trvá dlouho. Pravda první 3/4 roku jsem to držel v sobě pak jsem se složil a skončil na psychiatrii. Poslední tři roky to byl hrozný stres, navíc jsem vyhlásil osobní bankrot, pak zemřel děda a babička ale to jsem nijak neřešil. S mámou jsme měli hrozný vztah, oba psychicky nemocní, já pil a dělal blbosti utíkal jsem od ní pryč protože jsme se pořád hádali. Jednou jsem to už nevydržel a poslal na ni policajty, na to není omluva. Po rozvodu onemocněla rakovinou a čtyři roky jsem s ní jezdil do Brna na žluták. Po poslední operaci to šlo moc rychle během půl roku zhodila 60kg vážila dřív 120kg, bylo to hrozné. Ty poslední tři roky to byl očistec a ani teď to není tak jak by mělo a asi nikdy nebude jen mě vadí to dýchání asi to pořád nemůžu rozdýchat, je ve mě spousta emocí a nedořešených situací. Připadám si jako mezi mlýnskými koly.

283 lidé vyjádřili účast.
Monika
  (kontaktovat autora příběhu)
10. srpna 2017
Tady možná lepší a přehlednější odkaz
http://www.borelioza.cz/cs/ke_stazeni/?
Monika
  (kontaktovat autora příběhu)
10. srpna 2017
Dobrý večer, to je mi moc líto, že máte takové trápení.
Každopádně má velké zkušenosti, že tyto nejen (autoimunity,nervové onemcnění, demence atd.) psychiatrické onemocnění způsobují chronické infekce: borelie, chlamydie, mycoplasmy atd. Mám s tím vlastní zkušenost, bohužel lékaři zde v ČR toto neumí a nechtějí léčit. Maximálně 3 neděle monoterapie antibiotiky. Já jsem se z toho dostala za pomocí lékařů v zahraničí. U nás v ČR nejsou ani kvalitní testy na tyto infekce, zde mi to vyšlo negativní v N´ěmecku pozitivní.
Překopíruji Vám zde psychiatrické projevy chronických infekcích konkrétně boreliozy. Třeba Vás to k něčemu postrčí.. Mějte se pěkně. Monika

LYMSKÁ BORELIÓZA V PSYCHIATRICKÉ PRAXI
zdroj: http://www.ilads.org/lyme/Psychiatric_Brochure_08_08.pdf autoři: Dr. Viginia T. Sherr, Dr. Debra J. Soloman, Dr. Robert C. Bransfield, Dr. James L. Schaller -ILADS, odborná lékařská a výzkumná organizace překlad, lokalizace na evropské/ČR poměry Borelioza CZ o.s.
KDY BY MĚL PSYCHIATR UVAŽOVAT O BORELIÓZE Český psychiatr MUDr. Tomáš Hájek (Dalhousova univerzita, Halifax) v publikované studii (Hájek T. et al: The Amercal Journal of Psychiatry 2002, Feb 01; 159:297-301, viz http://ajp.psychiatryonline.org/article.aspx?articleid=175344), uvádí, že jedna třetina ze vzorku 926 psychiatrických pacientů, léčených v Pražském psychiatrickém centru v letech 1995-1999, vykazovala známky prodělané infekce spirochetou Borrelia burgdorferi. Mezinárodní společnost pro lymskou boreliózu a příbuzné nemoci (ILADS) zjistila, že i těžké neuropsychiatrické symptomy nemocných lze vyléčit nebo alespoň zmírnit, pokud jsou použita antibiotika jako součást indikované psychiatrické léčby.
NEPŘEHLÉDNĚTE ZÁKLADNÍ DIAGNÓZU U pacientů v pozdní fázi lymské boreliózy může docházet k manifestaci různých neurologických a psychiatrických problémů, od mírných projevů až po velmi těžké. Patří mezi ně zejména: • kognitivní ztráty, včetně - zhoršení až ztrátypaměti ("mozková mlha") - dyslexie a problémy s hledáním slov - potíže se zpracováním vizuálních/prostorových informací (problém najít věci, pocit ztracení se) - zpomalené zpracování informací • psychóza • záchvaty • násilné chování, podrážděnost • vztek, zuřivost, ztráta sebekontroly • úzkost • deprese • záchvaty paniky • rychlé změny nálad, které mohou napodobovat bipolarity (mánie / deprese) • obsedantně kompulzivní porucha (OCD) • poruchy spánku • deficit v pozornosti, hyperaktivita (ADD/ADHD) syndrom • syndrom podobný autismu
Lymská borelióza je jednou z nejrychleji se šířících infekčních nemocí v USA. Podle Centra pro kontrolu a prevenci (CDC) jen v roce 2005 přibylo 23.305 nových případů, a tato vládní agentura odhaduje, že celkový počet může být desetinásobně vyšší. VČR bylo v roce 2013 hlášeno 4 646 onemocnění LB, obdobně skutečný počet nakažených se odhaduje cca 10x vyšší.
Nemoc je způsobena kousnutím klíštěte infikovaného spirochetou Borrelia burgdorferi (Bb) a může být komplikována dalšími koinfekcemi (vČR zejména ehrlichióza, bartonelóza, klíšťová encefalitida). Diagnostika nemoci je přitom často obtížná, protože méně než polovina všech nakažených neudává přisátí klíštěte nebo vytvoření skvrny erythema migrans. V důsledku toho mnoho infikovaných lidí zůstává neošetřených a dochází u nich k rozvoji psychiatrických, resp. neurologických symptomů.
Lymská borelióza někdy začíná jako onemocnění podobné chřipce, může být doprovázena horečkou, bolestmi hlavy, bolestmi v krku a bolestmi kloubů. U nakažených se mohou vyvinout srdeční a neurologické problémy, včetně meningitidy, encefalitidy a kraniální neuropatie. Mohou se objevit také
spadlé oční víčko, obličejové ochrnutí, necitlivost nebo bolest, pokleslé rameno, smyslové dysfunkce nebo jiné neurologické příznaky. Často se projevuje bolest a ztuhlost krku nebo záškuby svalů (fascikulace). Někteří pacienti mají artritické symptomy v jednom či více kloubů. Většina nemocných tyto potíže zmíní až na přímý dotaz psychiatra.
Kdykoliv po přisání klíštěte se mohou projevit kognitivní příznaky, například zhoršení paměti a koncentrace, problémy s hledáním slov, příznaky podobné poruše pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), poruchy učení, obsedantně kompulzivní porucha (OCD), plačtivost, zuřivost, deprese/bipolární porucha, panika, úzkostné stavy a psychózy - všechny tyto potíže mohou být způsobeny či zhoršovány lymskou boreliózou.
Poruchy nervového systému byly nalezeny v15-40 % nemocných pozdní formou boreliózy (Caliendo et al, Psychosomatics 1995; 36:69-74). Při postižení mozku se nemoc často označuje termínem lymská neuroborelióza nebo lymská encefalopatie. Pacient si obvykle nemoc zpočátku vůbec ani neuvědomuje. Neuroborelióza může napodobit prakticky jakýkoliv typ encefalopatie nebo psychiatrické poruchy, a je často přirovnávána k neurosyfilidě. Obě jsou způsobeny spirochetou, jsou multisystémové, a mohou způsobovat různorodé neurologické potíže, kognitivní dysfunkce a organická psychiatrická onemocnění. Příznaky infekce přitom mohou zůstávat dlouhou dobu skryté, a projevit se až po několika letech.
Dr. Brian Fallon, ředitel výzkumného programu lymské nemoci (Lyme Disease Research Program) na Kolumbijské univerzitě a hlavní řešitel Studie mozkových zobrazovacích metod a perzistentní boreliózy (založeno Národním institutem zdraví USA - NIH), cituje pět otázek, které jsou zaměřeny na varovné příznaky možné lymské encefalopatie: • Jsou přítomné znaky nepsychiatrického onemocnění? Jedná se zejména o tyto projevy: erythema migrans, artralgie nebo artritida, bolesti svalů, silné bolesti hlavy, citlivost na zvuk a světlo (zvukoplachost, světloplachost), parestezie, fascikulace, vady vedení vzruchu u srdce, problémy s hledáním slov, ztráta/potíže krátkodobé paměti, třes, lebeční neuropatie a/nebo radikulární nebo bodavé bolesti. • Je tato duševní porucha atypická nebo neobvyklá? Například, trvápanická ataka déle než obvyklé půl hodiny? Nebo -je to vůbec první panická ataka ve věku 50 let? • Je slabá nebo paradoxní odpověď, resp. přemrštěná vedlejší reakce na medikaci, která by měla být pro konkrétní psychiatrické příznaky dle očekávání potřebná? • Jedná se o nový nástup onemocnění bez psychologických spouštěčů, jako jsou nové stresory či druhotné podněty? • Je absence závažných psychiatrických poruch v osobní či rodinné historii?
Záporné odpovědi na tyto otázky nevylučují onemocnění boreliózou. Ale kladná odpověď na většinu otázek, a to zejména u pacientů, kteří tráví hodně času v přírodě nebo mají domácí zvíře, vyžaduje další klinický rozbor. Dr. Fallon doporučuje provést serologii na příslušná klíšťová onemocnění, u boreliózy je důležité provést vždy test Western blot, dále lumbální punkci, neuropsychologické vyšetření, MRI a SPECT mozku. Více informací viz www.columbia-lyme.org.
Vzhledem k tomu, že krevní testy nejsou standardizované a jsou přinejmenším málo spolehlivé, neměly by být používány k vyloučení lymské boreliózy, pokud existuje přesvědčivý klinický obraz. Dr. Robert Bransfield, psychiatr, odborník na infekční příčiny neuropsychiatrických onemocnění, vyvinul strukturované klinické rozhovory k posouzení zdravotního stavu pacientů, viz www.mentalhealthandillness.com.
JAK POSTUPOVAT Zejména pacienty s komplikovanými nebo atypickými manifestacemi s více komorbiditami vyšetřete na lymskou boreliózu a koinfekce Podezření na infekci boreliózou je na místě, pokud pacient udává kognitivní změny, přílišnou únavu, změny tělesné hmotnosti, bolesti hlavy, fibromyalgii, historii kousnutí
klíštětem s následnou skvrnou na kůži v minulosti, příznaky připomínající roztroušenou sklerózu, výbuchy vzteku, zuřivost, náhlé změny nálad a chování.
Zvažte možnost nákazy lymskou boreliózou u dětí se změnami chování, únavou, školní fobií, studijními problémy, poruchami učení, bolestmi hlavy, bolestmi v krku, problémy se zažívacím ústrojím a stěhujícími se bolestmi. Zejména u mladých lidí může být klinický obraz navíc komplikován užíváním psychotropních látek.
Vývoj spirochety Borrelia burgdorferi je pomalý a nemoc může být obtížně léčitelná, proto se ujistěte, že pacient je léčen odpovídajícími antibiotiky po dobu nejméně dva až čtyři týdny po odeznění všech příznaků.
Většina lidí s lymskou boreliózou má reakci na antibiotika, léčba je však velmi specifická podle individuálních případů. ILADS vydala na důkazech založené pokyny pro diagnostiku a léčbu boreliózy a příbuzných onemocnění způsobených klíšťaty (Expert Rev Anti-InfectTher 2004,2 (Suppl):Sl-S13). Více informací viz webové stránky ILADS a odkazy: www.ILADS.org, www.lymeinfo.net/neuropsych.html
Některé z běžných příznaků pozdní formy lymské nemoci a dalších klíšťových koinfekcí: • hluboká únava • zimnice, • pálení kůže • noční pocení • stěhovavé bolesti kloubů • bolesti svalů / záškuby • poruchy spánku • silné bolesti hlavy • třes, brnění • necitlivost, pocity mravenčení, bolest je neobvyklá a často se přesouvá • poruchy kraniálních nervů (necitlivost tváře, bolest, brnění, ochrnutí, zánět očního nervu, potíže s polykáním, změny čichu nebo chuti)
Závažnější neurologické příznaky nebo poruchy spojené s pozdní fází lymské boreliózy: • progresivní demence • záchvatové stavy, poruchy • mrtvice
Onemocnění se může projevovat podobně jako: • ALS (Lou Gehrigova nemoc) • Guillain -Barrého syndrom • roztroušená skleróza • Parkinsonova nemoc • jiné extrapyramidové poruchy • poruchy až ztráta vidění
Výpis běžných kognitivních poruch u boreliózy dle Marian Rissenberg, Ph.D., klinické neuropsycholožky, viz http://rissenberg.com. Ztráty v oblasti kognitivních funkcí, jako je neschopnost udržet odpoutanou nebo stálou pozornost, sluchové a mentální sledování okolního děje, práci s pamětímohou ovlivňovat: • paměťové funkce (ztrácení předmětů, zmeškání termínů, převyprávění příběhů) • jazykové funkce (zasekávání řeči -neplynulost, koktání, problémy při účasti na rozhovoru) • vizuální / prostorové zpracování informací (neschopnost najít věci, stavy "ztracení se", dezorganizace -co tu potřebuji/hledám/dělám?, proč tu vlastně jsem?, obtížné čtení, sledování TV, apod.) • abstraktní uvažování (jistá bezmoc, snížená schopnost při řešení problémů a rozhodování)
• zpomalená rychlost zpracování (běžně prováděné úkoly najednou trvají dlouhou dobu, problémy se zapojením do rozhovorů)
Jsou-li tyto potíže způsobeny neuroboreliózou, minimálně část z těchto potíží lze zlepšit vhodnými antibiotiky v kombinaci s dalšími možnostmi odpovídající symptomatické léčby. http://www.borelioza.cz/cs/clanky/shrnuti_nemeckych_smernic_lecby
Materiály ke stažení včeském jazyce na www.borelioza.cz
Brožura pro lékaře:Lymská borelióza -komplexní pohled http://www.borelioza.cz/download/?filename=lymska_borelioza_komplexni_pohled.pdf
Českýpřeklad směrnic léčby boreliozy a přidružených nemocí vydaný ILADS http://www.borelioza.cz/download/?filename=432a1276503aa4baa25c48593c51b527.pdf
Překlad německých směrnic pro diagnostiku a léčbu lymské boreliózy http://www.borelioza.cz/download/?filename=4a612cec9fa019e891761fb8409919d0.pdf