24

Nechtěné účinky léků a prevence

Léky proti bolesti jsou dnes už velmi efektivní, ale často je provázejí nežádoucí a nepříjemné účinky. Je proto nutné jim předcházet podáváním dalších léků a správným dávkováním léků proti bolesti. Základním pravidlem je správná dávka ve správném intervalu.

Poslední aktualizace stránky proběhla dne 31. 8. 2022

Kromě případné nevolnosti při prvních podáních a závažných problémů při předávkování se můžete setkat především s těmito nežádoucími účinky:

Bolest žaludku a kyselost

Způsobují především protizánětlivé léky (tzv. FANS) a léky na bázi kortizonu. Každá léčba pomocí těchto léků vyžaduje použití léků zabraňujících překyselení a proti vředům.

Nevolnost a zvracení

Jsou způsobovány především použitím opiátů (morfin, kodein), ale také současným použitím jiných druhů léčby jako radioterapie, chemoterapie nebo léčba špatně fungujících jater. Musí se jim předcházet vhodnými léky proti nevolnosti.

Nechutenství

Jak léky proti bolesti, tak samozřejmě sama nemoc způsobují ztrátu chuti k jídlu a někdy schopnost vychutnat jídlo. Je zbytečné snažit se sníst velké množství potravy. Je lepší jíst malé množství nejoblíbenějších jídel vícekrát za den. Tato informace je důležitá především pro pečující, kteří často své blízké z lásky nutí do jídla.

Je běžné, že nemocný člověk nakonec i z „jídla na přání“ sní jen několik soust a zbytek odmítne. Nemělo by to být důvodem k výčitkám a mrzutostem. Obvykle se snášejí lépe jídla bezmasá, cenné jsou polévky, nejlépe bývá přijímána krémová konzistence – např. mléčné výrobky, které ve smetanové úpravě zajistí i dosti energie. Mohou však vést k průjmům. Tzv. živé jogurty s lactobacilem normalizují naopak střevní osídlení při léčbě antibiotiky nebo cytostatiky. Někdy pomůže krém dobře vychladit, aby se oslabila nepříjemně vnímaná chuť. Výhodné jsou nutriční (výživové) doplňky prodávané v lékárnách (např. Nutridrink), pro které lze získat i mimořádnou úhradu od zdravotní pojišťovny. Z léků mohou proti nechutenství pomoci tzv. prokinetika, nižší dávka kortikoidu (Prednison) a některé další hormonální léky. Konzultujte tyto možnosti se svým lékařem.

Při závažném nechutenství je třeba zajistit alespoň dostatečný příjem tekutin. V běžných podmínkách kolem 1500 ml denně, při horečkách, pocení či průjmech přiměřeně více. Pokud lékař nedoporučí jinak, je vhodné využít i nápoje sladké dodávající energii a minerální vody dodávající sůl. Mnozí pacienti preferují pivo, které může povzbuzovat i chuť k jídlu. Nezbytný příjem tekutin proti trýznivému pocitu žízně lze i v domácím prostředí zajistit infúzními roztoky do žil, eventuálně i podkožně. Proti pocitu žízně se osvědčuje alespoň zvlhčování ústní sliznice.

Zácpa

Mohou ji způsobit všechny léky a může být příčinou zvýšených bolestí. Musíme jí předcházet pravidelným užíváním vhodného projímadla (např. projímavé minerální vody, Guttalax, Lactulózu). Dieta založená na oleji, zelenině a dostatečném přísunu vody k pití je nutná jako prevence zácpy a rovněž k „rozpuštění“ léků, což platí především pro starší lidi, kteří „zapomínají“ pít.

Dušnost

Její příčiny jsou rozličné a je třeba se konkrétně poradit s ošetřujícím lékařem. Utlumit ji lze vždy (např. opiátovými analgetiky), ale volba vhodného postupu podle příčiny (chudokrevnost, plicní embolie, zánět plic, jiné nitrohrudní příčiny) vyžaduje odborné posouzení lékařem. Často může ulevovat vzpřímená poloha vsedě či v polosedě ať na lůžku nebo v křesle.

Ospalost

Některé léky jako opiáty mohou způsobovat, především zpočátku, ospalost během dne.

Někdy dochází ke ztrátě paměti a k pocitům zmatenosti (především u starých lidí). Dříve než sami omezíme léky, počkejme pár dní a pomozme si nějakým šálkem kávy navíc. Neřiďte auto a poker hrajte jen s rodinou. Jestliže už ospalost nemůžete snášet, poraďte se s námi!

Nespavost a podrážděnost

Některé léky (např. kortizon užívaný dlouhodobě) nebo střídavé zvraty v průběhu nemoci, ale především bolest, mohou zapříčinit, že vás opustí klid i spánek. Prvními příznaky bývá pocit, že vaše okolí včetně lékařů nerozumí vašemu utrpení, a tudíž nemáte náladu na spoustu věcí, které vám neustále láskyplně vnucují a vás jen rozčilují (např. dej si maso… přemož se trochu… přečti si aspoň noviny… pozvi někoho na návštěvu).

Pravdou je, že nemocný má právo se s nemocí vypořádat způsobem, který považuje za nejlepší: odmítat maso, noviny a především televizi, ne však náklonnost těch, kdo vám tyto věci nabízejí, protože bez ní i léky působí mnohem méně. Za této situace jedna uklidňující tableta večer (a někdy i zrána) ulehčí život vám i okolí.


Pokračujte ve čtení

  • 34
    Mýty o opioidechUžívání opioidů je opředeno strachem pacientů i jejich lékařů. Přitom platí, že se jedná o léky, které na bolest dobře fungují a jsou bezpečné. Opioidy se používají k tlumení bolesti, když slabší analgetika nezabírají.
  • 44
    Obavy z léčby bolestiNebojte se bolesti. V pokročilých stádiích zvláště nádorových onemocnění sice patří k nejobávanějším potížím, ale v současnosti také k nejlépe zvládnutelným. Pokud se nedaří bolest účinně zvládnout, bývá na vině nikoli závažnost choroby, ale nedostatečná úroveň léčby bolesti.