Zemřel mi otec, měl dluhy a pobíral invalidní důchod. Studuji VŠ v zahraničí a přivydělávám si. Kolik a v jakém časovém rozsahu si mohu přivydělat, abych měla nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 9. října 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, Zemřel mi otec kterého jsem 11 let neviděla. Neplatil v posledních 4 letech přídavky a vím že měl dluhy. Co jsem zaslechla pobírala invalidní důchod. Studuji v Německu ( mám od MŠM potvrzené že moje vysoká škola v zahraničí je na stejně úrovni jako v ČR), ještě mi nebylo 26 let a při studiu si přividělávám ( Max 80 hodin měsíčně). Je nějak určené kolik hodin a jakou částku si můžu v zahraničí při studiu přividělat abych měla nárok na siročí důchod? Děkuji
Annie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Vám zemřel otec, se kterým jste nebyla mnoho let v kontaktu. Otec v posledních letech neplatil alimenty, měl dluhy a pobíral invalidní důchod. Vy studujete v zahraničí VŠ, která je na stejné úrovni jako VŠ v ČR. Ještě Vám nebylo 26 let a při studiu si přivyděláváte - pracujete 80 hodin měsíčně. Ptáte se, jakou částku můžete v zahraničí při studiu vydělat, abyste měla nárok na sirotčí důchod.

Dobrý den,

z Vašeho dotazu si nejsem jistá, zdali sirotčí důchod již pobíráte, nebo si ho teprve budete vyřizovat. Pokud si ho budete u České správy sociálního zabezpečení vyřizovat, budete potřebovat:

  • potvrzení o studiu;
  • potvrzení od Ministerstva školství, že je škola v Německu rovná VŠ v ČR.

Co se týče výdělku při současném pobírání sirotčího důchodu, omezení platí pouze u dálkového studia. U prezenčního studia není v ČR žádné omezení výdělku. Jednoduše řečeno, při dálkovém studiu nesmíte vydělat tolik, abyste byla povinna odvádět sociální pojištění. To se samozřejmě vztahuje na ČR. V Německu nemá kdo ověřovat, jestli odvádíte nějaké pojištění či ne, i kdybyste studovala dálkově.

Bližší informace obdržíte na Call centru ČSSZ, kde se po nahlášení Vašeho rodného čísla dozvíte zcela konkrétní informace.

S pozdravem

Olga Stránská