Umělý spánek po akutní pankreatitidě (zánět slinivky břišní), dle lékařů můžeme jen čekat - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 9. 2006 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mého bratrance museli uvést do umělého spánku po té co prodělal akutní slinivku a na druhý den měl problémy s dýcháním. V umělém spánku, je už 14dní a lékaři nemohou nic dělat, jelikož má horečky a jakýkoliv zákrok by ho mohl zabít, říkají "čekejte".Jenže jak má člověk čekat a na co má vlastně čekat??Po jak dlouhé době se může probudit a v jakém stavu může být po probuzení.Děkuji za odpověď.

simona Baránková

Dobrý den ,

 z Vašeho dotazu tuším, že se snažíte být nablízku svému bratranci a velmi Vás trápí to, že máte jen „čekat“ a  odpovědi lékařů Vás znejišťují a nedodávají vám potřebnou naději. Stav Vašeho bratrance je pravděpodobně velmi vážný a lékaři jistě dělají, co je v jejich silách. To, co ale také potřebují je čas – čas k tomu, aby viděli jak se k nemoci postaví organismus, čas na to, aby mohly zapůsobit léky, které vašemu bratranci podali. Léky navozený spánek tzv. farmakologická sedace,  je pro Vašeho bratrance v tuto chvíli jistě nejvýhodnější stav. Intenzivní léčba, např. napojení na dýchací přístroj by jinak nebylo možné, protože by všechny tyto lékařské zákroky organismus vnímal značně negativně.

Věřte, že odhadovat další průběh nemoci a prognozu je velmi složité. Příliš mnoho faktorů přichází do hry. Především to, jak moc byly  do této chvíle postiženy životně důležité orgány, kolik „sil“ má organismus Vašeho bratrance, jak zareaguje na léčbu. Nebojte se lékařů ptát na aktuální stav bratrance, poproste o konkrétnější sdělení. Ale počítejte s tím, že Vám mohou říci nevíme, musíme počkat, zeptejte se tehdy a tehdy atd.

Pro vás je to těžký čas i proto, že se svým bratrancem nemůžete komunikovat. Můžete na něho ale myslet a při návštěvě ho můžete držet za ruku a mluvit na něj. K tomu Vám přeji hodně sil.
S úctou Regina Slámová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Regina Slámová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz