Tchyně má rakovinu prsu a metastázy, podporovali jsme ji, že se stav lepší, pak četla lékařskou zprávu a nastala zmatenost. Co dělat?
Dobrý den,
je pochopitelně obtížné se vyjadřovat konkrétně, protože neznám vaši tchyni, přesnou diagnózu, prodělanou léčbu a reakci na ni ani jiné důležité podrobnosti. Tento stav dáváte do souvislosti s tím, že si tchyně přečetla ve zprávě, že její nemoc je závažná a pokročilá. To jistě mohlo být spouštěčem a mohlo tedy jít o stav podobný panice. Stejně tak ale mohlo jít o delirantní stav nebo o projev postižení mozku metastázou. Aby bylo možné se vyjádřit blíže, bylo by potřeba tchyni vyšetřit. Pacienti s velmi pokročilou nemocí – s odhadovaným dožitím v týdnech mají často delirium, které může ohlašovat blížící se úmrtí. Pro delirantní stavy je typické kolísání s proměnami během hodin – z plné bdělosti do zmatenosti někdy s vidinami či slyšinami. Zhruba polovina delirantních stavů u vážně nemocných pacientů má zjistitelnou a ovlivnitelnou příčinu. Metastázy mají projevy spíše trvalejšího charakteru.
Píšete, že v červenci lékaři odhadovali dožití do půl roku, proto bych vám velmi doporučila kontaktovat hospic – lůžkový nebo domácí – lékaři zde pracující mohou maminku vyšetřit a pak doporučit nejvhodnější postup. Pokud by šlo o delirium, které předznamenává blížící se úmrtí, pak převoz do nemocnice bude pro tchyni spíše zátěží, hospicová péče naopak může zajistit dobrou léčbu symptomů, aniž by byl nemocný zbytečně zatěžován vyšetřováním a léčbou, která nezvrátí průběh nemoci. Aby byla léčba přiměřená a účelná, je důležité, aby tchyni vyšetřil lékař a společně s vámi prošel plán další péče. Určitě by bylo dobré i s tchyní probrat, co by si ona sama přála. Chápu, že jste se snažili tchyni chránit před vážnými informacemi, bohužel to ale obvykle není možné – nemocní sami často vycítí, že se jejich stav horší, lékaři se tváří rozpačitě, rodina se chová jinak, případně se dočtou informace v lékařské zprávě. Citlivě probraná situace může tchyni přinést klid – delirium (tedy akutní zmatenost) může být podporováno právě rozporuplností informací a otevření tématu může hodně vysvětlit. Nabídnout rozhovor na téma, jak tchyně svou nemoc vnímá, co o ní ví, čeho se obává, co by si přála, pak může situaci hodně zklidnit a vám dát jasnou představu co dělat, kdyby se vyskytly další komplikace.
S pozdravem
MUDr. Irena Závadová