Studuji denní studium na VOŠ a pobírám sirotčí důchod. Mohu pracovat na poloviční úvazek, aniž bych o důchod přišel?

Odpověď na dotaz ze dne 27. června 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, jsem studentem VOŠ - denního studia a pobírám sirotčí důchod. V práci mi nabízí poloviční úvazek. Chtěl bych se zeptat, zda to nebude v rozporu s podmínkami pro pobirani sirotčího důchodu a zda je nějaký limit, jaký výdělek mohu mít. Píšu tento dotaz i přesto ze už tu jeden podobný je, potřebuji aktuální informace. S pozdravem Večeřa
Viktor
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste studentem VOŠ a pobíráte sirotčí důchod. Naskytla se Vám možnost začít pracovat na poloviční úvazek. Ptáte se, jaké jsou podmínky tykající se rozsahu práce a současného pobírání sirotčího důchodu.

Dobrý den, pane Večeřo,

u prezenčního studia není žádný limit co se týče rozsahu práce, výše výdělku a současného pobírání sirotčího důchodu. Omezení se vztahuje na kombinované studium, kde je možné pracovat a zároveň pobírat sirotčí důchod pouze v případě, že nebudete účasten na sociálním pojištění. Pokud byste tedy plánoval změnu formy studia z prezenční na kombinovanou, pak byste mohl pracovat pouze na DPP (Dohoda o provedení práce) v rozsahu maximálně do 300 hodin za rok s výdělkem do maximálně 10 000,-/měsíc.

Bližší informace o sirotčím důchodu naleznete na stránkách České správy sociální zabezpečení. Pro zcela konkrétní informace můžete zavolat do Call centra ČSSZ.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská