Je možné pobírat sirotčí důchod zpětně?

Odpověď na dotaz ze dne 22. června 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den mám dotaz.Chtěla bych se zeptat zda mám nárok na sirotčí důchod pozpátku? Jelikož mi otec zemřel ve 14 letech a teď je mi 18 let .Chodila jsem krátce na střední a pak toho nechala měla jsem k tomu důvod..A teď bych se chtěla zpátky vrátit do školy.Takže se chci zeptat pokud bych žádala zpětně od úmrtí toho roku jak mi bylo 14 let měla bych nárok??? A když budu studovat nadále budu pobírat měsíčně ?? A pokud si ho chci vyřídit sama co k tomu budu potřebovat??. Pokud můj otec bral hmoutnou nouzi která činila 3410kč tak kolik bych pobírála já? A mám teda nárok zpětné ty 3 roky? A dávám příklad kdyby jsem skončila na Úřadu práce...měla bych tím pádem take nárok aspoň zpětné od doby úmrtí nebo ne?? Děkuji z pozdravem Jenifer :)
Jenifer
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Váš dotaz směřuje na možnost vyplácení sirotčího důchodu zpětně i do budoucna. Váš otec pobíral dávku hmotné nouze. Umřel, když Vám bylo 14 let. Střední školu jste studovala pouze krátce. Nyní je Vám 18, chtěla byste se na školu vrátit. Ptáte se, zda je možné získat sirotčí důchod zpětně a zda ho zároveň můžete pobírat měsíčně i nyní, pokud byste opět začala studovat.

Dobrý den, Jenifer,

nárok na sirotčí důchod je podmíněný. Podmínky lze přibližně shrnout takto:

  1. na sirotčí důchod má nárok pouze nezaopatřené dítě

  2. nezaopatřené dítě má nárok na sirotčí důchod pouze v případě, že zemřelý rodič splnil podmínku tzv. potřebné doby pojištění

Nejprve k nezaopatřenému dítěti:

Za nezaopatřené dítě se pro nárok na sirotčí důchod považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté nejdéle do 26 let, a to pokud:

a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (neboli studuje)

b) nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo

c) z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost

Pokud jste jednu z výše uvedených podmínek po určitou dobu od svých 14 let splňovala – například jste po určitou dobu studovala – za tuto dobu byste teoreticky nárok na vyplacení sirotčího důchodu zpětně mohla mít (maximálně do 5 let zpětně). Rovněž – také teoreticky – byste mohla mít nárok na sirotčí důchod nyní, pokud byste nastoupila k prezenčnímu/dennímu studiu. To vše ale opravdu teoreticky – jelikož je zde ještě druhá podmínka na straně rodiče, podmínka potřebné doby pojištění . Pokud Váš otec bral dávku hmotné nouze dlouhodobě, může se ukázat, že tato podmínka nebyla splněna.

Tolik hypotézy, které uvádím jako příklad. Odpovědět konkrétně, s jistotou a rychle Vám budou umět na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), buďto osobně nebo na call centru 257 062 860. Jediné, co k tomu potřebujete, je Vaše a otcovo rodné číslo. V případě, že by se ukázalo, že Vám sirotčí důchod za dobu uplynulou náleží, pracovnice ČSSZ Vám rovněž sdělí, co pro jeho získání bude potřeba doložit.

S pozdravem,

Juliána Bindásová