Rakovina slinivky břišní - problémy s příjmem potravy

Odpověď na dotaz ze dne 23. 10. 2008 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Již několikrát jsem si dovolila oslovit Vaši poradnu a vždycky jste mi dobře poradili, proto si dovoluji ptát se znovu, protože si nevím sama rady.
S manželem již od února bojujeme s rakovinou slinivky, manžel prodělal 7 sérií paliativní chemo Gemzarem. Přes všechny nepříjemné důsledky léčby proběhla léčba bez výraznějších komlikací, došlo k poklesu CEA z 22,73 na 11 Ca 19-9= pokles z 3998 na 2833U/ml. Chemo skončilo 5. 9. a byli jsme předáni na symptom terapii do obvodní nemocnice. Do nedávné doby byl manžel vcelku (vzhledem k situaci) dobrý, nepočítám-li stálé potíže s vylučováním - jednou zácpa, pak průjem. V současné době mu aplikuji náplasti Durogesic 175mg, takže nemá velké bolesti. Jeho vylučovací potíže se však stále zvyšují a já nevím, jak jeho stav alespoň trochu zklidnit. K lékaři jet odmítá s tím, že chce umřít doma a že by si jej v nemocnici nechali, z čehož je vždy psychicky velmi špatný. Je velmi slabý, protože jeho příjem potravy je opravdu mizivý, kromě Nutridrinkú, které jej občas donutím popíjet, toho sní opravdu jen velmi málo - a po všem je mu těžko. On tvrdí, že jej po jídle bolí žlučník, což je pro něj asi nejmilosrdnější vysvětlení problémů. V období před nemocí trpěl vnitřními hemeroidy, které se asi v současných problémech aktivovaly a trápí jej také. Má stále pocit, že musí na záchod a nemůže se vyprázdnit (když nejí, není co). Je možno mu nějakou specifickou úpravou stravy alespoň částečně odpomoci od potíží? Nemohu se přece jen dívat, jak se trápí, slábne a umírá?! Je nějaká rada pro tento stav? Není přece možné, aby nádorové bujení tak rychle po skončení léčby pokračovalo, nebo ano?
Děkuji za odpověď.

Jana

Ptáte se na problémy s příjmem potravy a se stolicí jsou pacienta s pokročilým nádorem slinivky.

Vážená paní Jano,

provázíte statečně svého manžela těžkou nemocí již 8 měsíců, a podle toho, co píšete, se domnívám, že Vaše společná cesta vstupuje do závěrečné fáze.

Problémy s příjmem potravy a se stolicí jsou u pacientů s pokročilým nádorem slinivky velmi časté. Přímo souvisejí s tím, že slinivka je při trávení velmi důležitý orgán, a když přestane fungovat, přestane dobře fungovat celé zažívání . Nádor navíc do těla uvolňuje látky, které působí pocit nevolnosti a sytosti, takže pacieti často nic jíst nechtějí.

Obecně v této situaci platí několik zásad. Nenuťte manžela jíst více, než si sám řekne a je ochoten. Přesvědčování obvykle nepomáhá a nemocného spíše stresuje. Pacient nemusí držet žádnou přísnou dietu. Musí si však vyzkoušet, která jídla mu nedělají dobře, a tato jidla příště zkrátka nejíst. Je třeba jíst častěji po menších dávkách, pokud možno pít až po jídle (nikoliv při jídle), aby se žaludek nenaplnil tekutinou dříve, než pacient něco sní. Je dále dobré jíst jídla s velkým obsahem energie v malém objemu (např. Nutridrink nebo kysaná smetana). Kysaná smetana a tučné jogurty jsou dobrým zdrojem energie a také obvykle dobře působí proti zácpě.

Z léků proti velké nevolnosti se osvědčují např. Degan 1 tableta půl hodiny před jídlem 3x denně a také enzymy slinivky, např. Kreon 3x denně. Pokud má manžel potíže se zácpou, doporučuji Lactulosu (1-3 polévkové lžíce denně), eventuleně v kombinaci s Bisacodylem 1-2 tbl denně. Pokud má bolavý konečník a problém s hemeroidy, doporučuji Factu čípek.

Velice Vám doporučuji, abyste o těchto věcech pohovořila s manželovým praktickým lékařem, jistě Vám poradí a předepíše potřebné léky. Může Vám také poradit, jestli v místě Vašeho bydliště působí nějaká domácí hospicová péče.

Přeji Vám hodně sil

Regina Slámová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Regina Slámová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz