Nádor plic v pokročilém stádiu s metastázami do kostí

Odpověď na dotaz ze dne 30. 5. 2008 zobrazit původní dotaz

Můj tatínek má rakovinu plic, prý pravděpodobně vyvolanou těžkým pásovým oparem.Je mu 82 let a tak ustoupili lékaři od léčby, že je zbytečné ho ještě trápit léčbou.O nemoci jsme mu neřekli a to jsem byla ráda, protože od září 2007 do března 2008 mu vůbec nic nebylo a tak si myslím, že jsme mu odebrali půl roku přemýšlení.Jenže v březnu ho začalo hodně bolet pod kolenem, během týdne musel chodit o berlích a po 3 týdnech prodělal operaci metastáze, kde mu kost vyčistili, vyplnili cementem a vystužili destičkou se šrouby.Po operaci však chytil stafylokok do rány, která silně hnisala,do kosti však zasahovat již nechtějí, aby se to víc nerozjelo. Po více antibiotikách se sice hnisání zlepšilo, ale neustalo.Tatínek je doma a jezdíme 1 týdně na kontrolu a převaz.Navíc začaly větší bolesti.Lékař na ortopedii kam docházíme řekl, že bude lepší domluvit se s onkologem na jiných lécích.Jak to však mám udělat, aby to tatínek nepoznal co mu předně je.Ještě chci poprosit o radu pokud se nechává rakovině volný průběh bez chemoterapií jak dlouho zvládne pacient vzdorovat tomuto onemocnění a jaký bývá nejčastější postup nemoci.Je mi trapné se takto ptát, ale já vydžím ohromně moc po psychické stránce pokud vím co bude následovat a mohu se na to připravit, jsem jeho dcera a starám se o něj. Velice Vám děkuji za odpovědˇ. Drahomíra

Drahomíra

Ptáte se na, na co se připravit — co bude čekat tatínka, který má nádor plic v pokročilém stádiu s metastázami do kostí.

Vážená paní Drahomíro,

z Vašeho popisu vyplývá, že má tatínek nádor plic v pokročilém stádiu s metastázami do kostí. Pacienti se s takto pokročilým nádorem obvykle dožívají rámcově měsíce (někdy 3, někdy 9, vzácně i více než rok; to závisí na řadě dalších okolností). Kostní metastázy bývají někdy velmi bolestivé a je třeba předepsat dostatečně silné léky (nejčastěji tzv. silné opioidy, např. morfin). Tyto léky může předepsat také praktický lékař, na to není třeba chodit na onkologii. Návštěvu onkologa bych považovala za důležitou proto, aby se zvážilo, zda by mu od bolesti nepomohlo ozáření. Ozáření někdy bolest velmi zmírní.

Doporučuji Vám, abyste požádala praktického lékaře Vašeho tatínka, aby s ním o závažnosti jeho stavu a jeho nemoci laskavě, empaticky ale otevřeně hovořil. Podobně by to mohl udělat také onkolog. Na základě zkušenosti se domnívám, že je velmi důležité, aby pacientovi byla jeho situace dobře srozumitelná, tedy aby byl o její závažnosti přiměřeně informován. Je potřeba mu být nablízku, aby tuto těžkou situaci “ustál”. Doporučuji Vám si všechny tyto otázky předem napsat a požádat praktického lékaře a onkologa, který otce vyšetřil, aby Vám na ně upřímně a otevřeně odpověděl . Zároveň se s praktickým lékařem domluvte na možnost domácí zdravotní péče, pomůcek v případě omezené hybnosti, nejbližšího lůžkového hospicu atd.

Přeji Vám hodně sil

MUDr. Regina Slámová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Regina Slámová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz