Chemoterapie u rakoviny plic - je možné ji odmítnout?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 8. 2007 zobrazit původní dotaz

Manželovi byl před třemi lety odstraněn nádor a odebrána část plic, nyní se (zatím)menší paprskovitý nádor objevil na druhé straně. Má postoupit lehčí chemoterapii, ale má strach, že se mu vedlejší účinky projeví na játrech, neboť je nemá v pořádku (prodělal v mládí žloutenku B). K chemo ho nikdo asi nemůže nutit, ale nevíme co se stane, když odmítne? Dá se léčit i jinak?

hana

Manželovi byl před třemi lety odstraněn nádor a odebrána část plic, nyní se nádor objevil na druhé straně. Má postoupit lehčí chemoterapii, ale má strach z vedlejších účinků. Může chemoterapii odmitnout? Co se stane, když odmítne? Dá se léčit i jinak?

Milá paní Hano,

děkujeme za dotaz a Vaši důvěru. K chemoterapii Vašeho manžela samozřejmě nutit nikdo nemůže a je pouze a jen na něm, jakou léčbu zvolí. Jakékoliv rozhodnutí bych Vám ale doporučila dělat až po důkladném zvážení všech okolností. Pokud nabízenou léčbu odmítne a léčit se nebude, může se nádor zvětšit a v pozdějších stádiích už může být obtížné jej jakkoliv odstranit.

V ideálním případě by rozhodování mělo probíhat asi takto: ošetřující lékař Vašeho manžela (pravděpodobně onkolog nebo pneumolog – plicní lékař) manželovi sdělí přesnou diagnozu a navrhne možnosti léčby se všemi riziky, která z léčby plynou. Váš manžel se potom sám rozhodne, která z doporučovaných metod léčby mu nejlépe vyhovuje. Tento postup samozřejmě vyžaduje vzájemnou důvěru mezi lékařem a pacientem. Pokud tato důvěra chybí, je potřeba něco změnit. Nebojte se lékaře zeptat na vše, co Vás ohledně nemoci a její léčby zajímá, jen plně informovaný pacient je schopen se rozhodovat a spolupracovat při léčbě. Povězte Vašemu lékaři o  pochybnostech ohledně léčby a poraďte se s ním. Pokud byste měli při komunikaci s lékařem problém, lze samozřejmě lékaře změnit, ale věřím, že postačí projevit zájem o otevřenou komunikaci. Nakonec je povinností každého lékaře pacienta o léčbě informovat, neváhejte tedy a ptejte se!

Možnosti léčby nádorů obecně jsou následující; chemoterapie, operace (tedy chirurgické odstranění nádoru) a  radioterapie (ozáření). To, která možnost je pro Vašeho manžela vhodná, Vám může  říci opravdu jen jeho ošetřující lékař. Rozhodnutí záleží na mnoha okolnostech jako je typ nádoru, jeho uložení, aktuální zdravotní stav pacienta a další. 

Chemoterapie poškozuje samozřejmě kromě nádorových buněk (které má za úkol zničit) i jiné buňky těla, ale tento nežádoucí účinek by měl být vždy převážen klady této léčby, tedy zničením nádoru. Tělo je po léčbě většinou schopné se zregenerovat. Jestli je chemoterapie škodlivá i pro jaterní buňky, to záleží jednak na tom, které léky se použijí (většinou jde o kombinaci léků) a dále je důležité i to, v jaké jsou játra Vašeho manžela „kondici“ (to lze zjistit například z laboratorních hodnot jaterních testů a dalších vyšetření). Proto je opravdu nutné vše probrat s Vaším lékařem, který bude tyto detaily znát a odpoví Vám, proč právě tato léčba je pro Vašeho manžela nejvhodnější.

Přeji Vám i Vašemu manželovi mnoho štěstí a zdárný průběh léčení.

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz