Mám nárok na přísěvek na péči?

Odpověď na dotaz ze dne 1. září 2013 zobrazit původní dotaz
dobry den,mam na vas tento dotaz:Pecovala jsem o maminku(80 let) od cervna 2012.V tu dobu jsem podavala zadost o zvyseni prispevku na peci.Mela 1.stupen zavislosti.Maminka byla svepravna,na zaklade jeji plne moci jsem vse vyridila.V polovine srpna 2013 konecne prislo rozhodnuti na odvolani, ze ji prispek zvysuji a zpetne bude vyplacen.Byl ji priznan 2.stupen zavislosti. Maminka zemrela 28.srpna 2013 a prispevek na peci ji nebyl jeste vyplacen.Ptam se, zda ja mam narok na tento prispevek jako jeji pecovatelka, kdyz jsem ji po celou dobu poskytovala veskerou peci, kterou potrebovala a po celou dobu jsem ji mela u sebe v byte.Byla jsem s ni 24 hodin denne a do prace jsem nechodila a zila jen z prispevku 800kc mesicne, ktery mi maminka davala.Dekuji za odpoved.
Ivana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste pečovala o maminku, která měla přiznaný příspěvek na péči I. stupně. V červnu 2012 jste zažádala o zvýšení příspěvku na péči. Až v polovině srpna 2013 přišlo rozhodnutí, že se příspěvek zvyšuje a bude zpětně vyplacen. Vaše maminka však na konci srpna zemřela a příspěvek Vám zatím vyplacen nebyl. Zajímáte se, zdali máte na příspěvek právo, když jste celou dobu o maminku pečovala.

Dobrý den, paní Ivano,

předem bych Vám ráda vyjádřila upřímnou soustrast s úmrtím Vaší maminky.

Příspěvek na péči Vám náleží, pokud jste byla ve formuláři Oznámení o poskytovateli pomoci (který je součástí žádosti o příspěvek na péči) uvedena jako pečující osoba. Pokud mamince přišlo vyrozumění o zvýšení příspěvku a splacení zpětně k době podání, příspěvek by Vám měl být vyplacen.  

Na rozhodnutí o přiznání příspěvku najdete jednací číslo, se kterým si zavolejte úřednici, která měla jeho řízení na starost, aby Vám podala bližší informace.

S přáním všeho dobrého,

Olga Cordiner