Před dvěma měsíci přítel zaplatil a zařídil své přítelkyni pohřeb, nyní chce urnu její sestra. Co může dělat, aby o ni nepřišel?

Odpověď na dotaz ze dne 12. ledna 2018 zobrazit původní dotaz
Dobry den Mam dotaz,potrebovala bych radu pro pritele. Je po umrti sve pritelkyne na tom dost spatne. Zili spolu 8let. Po umrti se postaral sam o vse potrebne po umrti vse sam zaplatil a zaridil. Svou pritelkyni ma doma. Udelal ji krasne misto kde se dustojne s ni rozloucil a uctiva jeji pamatku. Ale nyni se mu ozvala sestra zemrele ze si prijde pro urnu a nic ji nezajima. Po dvou mesicich ....je to pro nej zdrcujici. Proto bych mu chtela pomoci aby o svou ,,jak neustale rika,, lasku neprisel. Dekuji za radu a odpoved Elena Kremerova Odesláno z mobil. zařízení Huawei
Elena Kremerova

Dobrý den,

otázku vydání ostatků řeší ust. §92 odst. 2 občanského zákoníku. Toto ustanovení říká, že nejsou-li lidské ostatky uloženy na veřejném pohřebišti, má na jejich vydání právo osoba, kterou člověk před svou smrtí výslovně určil, jinak postupně jeho manžel, dítě nebo rodič, a není-li žádný z nich nebo odmítnou-li ostatky převzít, převezme je dědic. Pokud je sestra zemřelé osobou určenou k převzetí ostatků nebo dědicem, má přednostní právo na vydání ostatků.

Současně, dle ust. §114 odst. 1 občanského zákoníku platí, že každý člověk má právo rozhodnout, jaký má mít pohřeb. Pokud o tom nezanechá výslovné rozhodnutí, mají o jeho pohřbu rozhodovat manžel, děti, rodiče, sourozenci nebo jiná osoba blízká, a to v tomto pořadí. Sestra je tedy oprávněna rozhodnout o způsobu pohřbení přednostně před jinou osobou blízkou, kterou je také Váš přítel.

V případném sporu se sestrou zemřelé by tedy bylo třeba prokázat, že Váš přítel byl určen jako osoba, která je osobou oprávněnou k převzetí ostatků a že způsob, jakým bylo naloženo s ostatky, je v souladu s přáním zemřelé. V opačném případě bude patrně třeba ostatky vydat sestře. Další právní kroky doporučuji případně konzultovat s advokátem.

Hezký den.

Barbora Vráblová