Před 5 měsíci mi zemřel manžel, zůstala jsem se dvěma dětmi. Bolest se mi vrací, chci být s ním i dětmi. Co dál?

Odpověď na dotaz ze dne 20. května 2016 zobrazit původní dotaz
zdravím,před 5 měsíci zemřel manžel.máme spolu dvě děti(15,13)děvčata.osobně se považuji za tvrdého člověka,ale smrt manžela mě doslovně dostala na kolena.nikdy jsem si nemyslele,že se budu někomu svěřovat.jako bych to měla rozdělené na etapy.je obdobíkdy to docela uje,ale je období kdy to prostě nejde.je to 5 měsícu ta nejhorší bolest pominula,ale vrací se ta trvalejší.mám strašnou chut byt s ním,ale i dětma.chci je vzít sebou,ale pořád váhám.nevím co dál
renáta

Paní Renáto,

jmenuji se Jiří Černý a jsem psychoterapeut Cesty domů. Považujete se za tvrdého člověka, to je mi sympatické. Smrt partnera je přesně to, co dostane na kolena i silné a tvrdé lidi. Musel to být krásný vztah a zaslouží si, aby krásným zůstal. Neste ho dál ve své mysli, ve svém srdci, v dalším životě. Vaše dcery jsou také krásným znamením vašeho vztahu, doprovoďte je do dospělého, samostatného života tak, aby z vás všech mohl mít váš manžel radost.
Popisujete to přesně, střídají se období horší a lepší. Pět měsíců je příliš krátká doba, hojení téhle bolesti potřebuje delší čas. Píšete, že nevíte co dál. I tyhle pocity jsou normální. Ale odpověď už je daná v té Vaší otázce, v tom slovíčku – dál. To je ono. Jděte a žijte dál.
Děkuji za Vaši důvěru a odvahu se svěřit a přeji Vám hlavně vytrvalost, vytrvalost a zase vytrvalost.
A ještě něco, nebojte se a nestyďte se říci si o pomoc. Někomu z blízkých lidí nebo můžete někam zajít, zavolat. Do psychologické poradny či krizového centra, na faru, kam to máte nejblíž. Také můžete zavolat na Linku důvěry (některé fungují nonstop), nebo tam napsat v rámci internetového poradenství.

Jiří Černý