Před 4 lety zemřel otec, v závěti vše odkázal matce, která nyní nehospodárně rozhazuje. Co mohu dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 8. ledna 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den , před 4mi lety mi zemřel otec vte době mi bylo 19 let . Taťka byl celkem pod vedení mamky a napsal závěť kde vše odkazuje mamce . Nebyli žádné dluhy takže Mamka má barák , hospodu a ještě nějaké spotřební věci , mne dala 300tis . Ale teď po 4 letech jsem si uvědomila ze jsem měla jednat dřív protože Mamka začíná vše rozprodávát takže kdyby se mělo predtim vše dělit na 2 poloviny bylo by to daleko lepší . Teď už majetek má menší hodnotu protože jsme se přestěhovaly do menšího baráku a začíná kupovat a roztahovat za hovadiny .. ja bydlím u ni zadarmo ale nedá mi vůbec nic . Říká až ja zemru ty zdědis jenže tím ze začíná tak rozhazovat se bojím ze by po ni mi nezůstalo vůbec nic .. chci to proste vědět prosím zda je možné teď něco stim dělat .. a jde teď dědictví rozdělit ( ještě nápisu ze je Jehovistka ) takže řeč sní moc není pac ja ve víře nejsem . Moc dekuji za odpověď
Patricie

Dobrý den,

doporučovala bych konzultovat Vaši situaci s advokátem. Podle toho, co uvádíte, Vám po otci měl připadnout alespoň tzv. povinný díl. Protože jste v době jeho úmrtí byla nezletilá, představuje povinný díl tři čtvrtiny dědického podílu, který by Vám náležel v případě, že byste s matkou dědily podle zákonné posloupnosti. Podle zákonné posloupnosti by Vám připadla polovina z pozůstalosti. Pozůstalost by byla představována polovinou jmění, který měli matka a otec ve společném jmění manželů. Pro příklad, Vámi zmiňovaný dům měli matka a otec předpokládám ve společném jmění. Součástí pozůstalosti po otci tedy byla pouze polovina domu. Vám jako dědičce ze zákona by náležela polovina této poloviny, tedy jedna čtvrtina. Pokud otec sepsal závěť, v níž zůstavil vše matce, měla jste nárok na tři čtvrtiny z uvedené čtvrtiny pozůstalosti. Je možné, že Vámi zmiňovaných 300 000 Kč představuje právě onen povinný díl. Bez znalosti hodnoty majetku v pozůstalosti však nejsem schopna to říci s jistotou.

Pokud dědické řízení proběhlo v souladu se zákonem a dostalo se Vám všeho, na co máte ze zákona právo, nelze v tuto chvíli učinit nic, čím byste mohla zabránit matce v nakládání s jejím majetkem. Jako (předpokládám) jediný vlastník majetku je oprávněna si s ním naložit dle vlastního uvážení.

Ještě jednou si dovoluji doporučit, abyste svou situaci probrala s advokátem. Prostuduje si všechny relevantní dokumenty a poradí Vám, jaký by byl nejlepší postup.

S pozdravem

Barbora Vráblová