Pobírám sirotčí důchod z Rakouska, v 18 mi nabídli zasílání na můj účet. Přes rok nic nepřišlo, co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 25. března 2018 zobrazit původní dotaz
Dobry den, pobírám sirotčí důchod z Rakouska. Po dovršení 18 let jsem obdržela dopis, kde byl dotaz zda chci důchod posílat na jiný účet tzn. můj. Moje matka todle nijak neřešila takže sem přes rok žádné sirotčí nedostala. Můj dotaz zní. Jak mám docílit toho, aby sirotčí bylo opět obnoveno? Studuji, je mi 19 let s matkou nebydlím. Potřebuji na Finanzamt do Rakouska? Nebo stačí nějaký dokument z internetu, který vyplním a pošlu poštou? A také mám dotaz jak mám zažádat o vyplacení sirotčí zpětně. Prosím Vás pomozte.
Zuzana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, Zuzano,

pobírala jste sirotčí důchod z Rakouska do svých 18 let, který chodil na účet Vaší matky. Poté jste dostala dopis, zda chcete dostávat výplatu důchodu na Váš účet. Jestli tomu dobře rozumím, tak jste na tuto nabídku nijak nereagovala. Píšete, že jste už rok sirotčí důchod nedostala. Pokud jste si nepřevedla posílání výplaty na svůj účet, předpokládám, že celý ten rok chodí na účet Vaší matce? Pokud ho stále za Vás matka přebírá, můžete kdykoli požádat, aby výplata začala chodit na Váš účet, na to máte jako zletilá právo.

Pokud byla výplata sirotčího důchodu zastavena, patrně by Vám nebo matce přišlo vyrozumění, z jakého důvodu se tak stalo. Výplata důchodu může být zastavena, pokud úřad např. neobdrží potvrzení o tom, že příjemce důchodu stále studuje. V takovém případě by Vám patrně vyplatili důchod i zpětně, kdybyste prokázala, že jste celou dobu studovala a tedy plnila podmínky pro pobírání důchodu.

Co se týče formy komunikace s úřady, předpokládám, že je možné – stejně jako u nás – vyřídit tyto záležitosti písemně. Nejjistější je dotázat se přímo na příslušném úřadu, jakým způsobem máte postupovat. Kontakty najdete na webu správce rakouského důchodového pojištění.

S pozdravem

Barbora Váchová