Pobírám sirotčí důchod ke 20. dni v měsíci a k 1.2. ukončím studium. Jak je to s vracením částky za únor a evidencí na úřadě práce?

Odpověď na dotaz ze dne 23. ledna 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, pobírám po otci sirotčí důchod. Doposud jsem stále studovala avšak k1. únoru chci studium ukončit. Budu muset vracet důchod co mi přijde v únoru, když mi byl připisován k 20.dni v měsíci? Případně když bych byla zaevidována na úřadu práce, musím se vzdávat sirotčího důchodu?
Pavlína
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Pobíráte sirotčí důchod a plánujete ukončit studium. Zajímá Vás, zda budete muset vracet únorovou výplatu důchodu.

Dobrý den, Pavlíno,

jak víte, nárok na výplatu sirotčího důchodu máte pouze po dobu studia. Až studium ukončíte, jste povinna tuto skutečnost nahlásit do osmi dnů ČSSZ, ti zařídí další. Pokud by Vám přišla výplata důchodu ještě v únoru, budou ji po Vás pravděpodobně chtít zpět, protože důchody se vyplácí vždy dopředu, nikoli zpětně. Například důchod připsaný 20.2. je výplatou za období 20.2. – 19.3.

Pokud přestanete studovat a přihlásíte se na úřad práce, měla byste na sirotčí důchod nadále nárok v případě, že Vám ještě nebylo 18 let a nepobírala byste podporu v nezaměstnanosti. Předpokládám, že jste spíše plnoletá. V tom případě máte nárok na sirotčí důchod pouze tehdy, pokud budete studovat. Pokud byste studium ukončila a případně ještě někdy – než vám bude 26 let – studovat začala, můžete požádat o obnovení důchodu.

S pozdravem

Barbora Váchová