Pobírám sirotčí důchod a studuji dálkově. Jak začít pracovat, aniž bych porušil slib, že nejsem výdělečně činný?

Odpověď na dotaz ze dne 1. ledna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, jsem studentem dálkového studia vysoké školy, pobírám sirotčí důchod a do teď jsem nepracoval. Na začátku školního roku jsem posílal závazek a slib, že nevydělávám nad tu určitou částku která zakládá na pojištění...Chtěl bych, ale nyní nastoupit do zaměstnání. A chci se zeptat co mám dělat, když nechci ukončit studium, ale už budu vydělávat a tímpadem bych porušil ten závazek a slib že nejsem výdělečně činný. Děkuji za odpověď.
Ondřej
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že dálkově studujete, pobíráte sirotčí důchod a zaslal jste čestné prohlášení, že nejste výdělečně činný. Nyní plánujete pracovat, chcete pokračovat i ve studiu a zároveň si uvědomujete, že byste tím porušil závazek, že pracovat nebudete.

Dobrý den, Ondřeji,

na sirotčí důchod máte při dálkovém studiu nárok pouze v případě, že vykonáváte výdělečnou činnost v rozsahu nezakládajícím účast na pojištění. To prakticky znamená smlouvu na DPP nebo na DPČ v malém rozsahu. V opačném případě přestanete splňovat podmínky pro výplatu sirotčího důchodu. Co se týče Vašeho závazku, stačí ohlásit ČSSZ, až začnete pracovat, že se Vaše situace změnila. Obecně je povinností příjemce sirotčího důchodu informovat ČSSZ o všech změnách, které mají na výplatu sirotčího důchodu vliv (ukončení studia, změna osobních údajů).

Veškeré podrobnosti můžete probrat přímo s ČSSZ, prostřednictvím jejich call centra.

Přeji Vám, ať se daří ve studiu i v práci.

Barbora Váchová