Ovdověla jsem 1997, letos mi bude 45 let a synovi 26 let. Obnoví mi nárok na vdovský důchod až půjdu do starobního?

Odpověď na dotaz ze dne 3. ledna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Ovdověla jsem v roce 1997 kdy manželovi bylo 27 let. Mě bylo 23 let. Letos mi bude 45 let. Pobírám vdovský důchod. Na syna sirotčí důchod letos mu bude 26 let studuje vysokou školu a ještě bude studovat dál. Dovršením jeho 26 let mi zaniká nárok na vdovský i sirotčí důchod. Ještě mám dceru 19 let, ale s jiným mužem. Je možné, že se mi nárok na vdovský důchod obnoví jak půjdu já do důchodu ? Děkuji za odpověď Martina
Martina
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Vám letos zanikne nárok na vdovský důchod přiznaný v roce 1997, jelikož Váš studující syn dosáhne věku 26 let. Vašemu synovi tím rovněž zanikne nárok na sirotčí důchod. Máte studující dceru, které je 19 let. Jejím otcem je jiný muž. Ptáte se, jestli se Vám nárok na vdovský důchod obnoví, až půjdete do důchodu.

Vážená paní Martino,

vzhledem k tomu, že Vám byl vdovský důchod přiznán v roce 1997, tak případný nárok na jeho obnovu se řídí podmínkami dle znění zákona č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění účinného do 31.12. 2009.

Předpokládám, že se Váš dotaz směřuje k nároku na obnovu vdovského důchodu na základě splnění podmínky věku. Tuto podmínku bohužel nesplníte. Uvádíte, že v tomto roce Vám bude 45 let. Aby Vám mohl být obnoven vdovský důchod, tak byste musela do 5 let od zániku předchozího nároku (tedy do roku 2024) dosáhnout věku 55 let.

Ve lhůtě 5 let od zániku předchozího nároku by Vám mohl být vdovský důchod také obnoven v případě péče o Vašeho rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, se kterým byste žila v domácnosti a který by byl závislý na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV nebo pokud byste byla uznána invalidní ve třetím stupni. Péče o dceru nemá na Váš nárok na vdovský důchod vliv, jelikož Váš zesnulý manžel není jejím otcem. Pro úplnost doplňuji, že nárok na obnovu vdovského důchodu zaniká uzavřením nového manželství.

Pro informace o Vašem nároku na vdovský důchod se můžete obrátit na Call centrum České správy sociálního zabezpečení, kde mají agendu vdovských důchodů na starosti. Po sdělení rodného čísla se můžete bavit o Vaší situaci zcela konkrétně.

S úctou za poradnu Cesty domů

Monika Vaníčková