Otec do závěti zahrnul novou ženu, jejího syna, mě a mou nevlastní sestru. Mohu závěť napadnout?

Odpověď na dotaz ze dne 8. září 2020 zobrazit původní dotaz
Dobry den. Otec napsal zavet na novou zenu , jejiho syna , me a mou nevlastni sestru. Mam pravo zavet napadnout a dedit rovnym dilem s jeho zenou ? Jsem jeho jedina dcera. Dekuji
Aneta

Dobrý den,

možnost zpochybnit platnost závěti je tu vždy. Pro zpochybnění je však třeba mít konkrétní důvod. Skutečnost, že otec v závěti zůstavil pozůstalost více osobám, není sama o sobě v rozporu s právem. Otec měl možnost zůstavit svůj majetek jakékoliv osobě, kterou si zvolil, včetně své nové manželky a nevlastních dětí. A tuto jeho vůli vyjádřenou závětí je třeba respektovat.

Vám jako nepominutelnému dědici ze zákona náleží ochrana pouze v rozsahu Vašeho nároku na tzv. povinný díl. Povinný díl představuje jednu čtvrtinu dědického podílu, kterého by se Vám dostalo v případě, že by se dědilo nikoliv podle závěti, ale podle zákona. Pokud Vám podle závěti tento povinný díl náleží, pak není důvodu závěť napadnout.

Pokud byste přesto zvažovala možnosti řešení, doporučovala bych Vám konzultaci s advokátem. Ten by Vás případně mohl také zastoupit v dědickém řízení.

S pozdravem

Barbora Vráblová