Od smrti rodičů jsem v pěstounské péči, mám tu trvalé bydliště. Zůstane mi sirotčí důchod, když se odstěhuji?

Odpověď na dotaz ze dne 23. července 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, prosím o radu. Od roku 2015 ( smrti mých rodičů) jsem v pěstounské péči u tety a strýce, kde mám také trvalý pobyt. V prosinci 2019 dosáhnu věku 18cti let a ráda by jsem se odstěhovala do podnájmu, zrušila trvalé bydliště a ukončila pěstounskou péči. Ráda by jsem dokončila střední školu a pokračovala na VŠ. Teď k dotazu.. Budu i po ukončení pěstounské péče a trvalého bydliště dostávat sirotčí důchod, jako doposud? Děkuji za odpověď, přeji krásný den.
Romana
Píšete, že po smrti svých rodičů žijete u příbuzných, kteří Vás mají v pěstounské péči. Na konci roku Vám bude 18 let, ráda byste se od nich odstěhovala, zrušila si trvalé bydliště, které u nich máte, a ukončila pěstounskou péči. Plánujete dokončit střední školu a pokračovat ve studiu na vysoké škole. Ptáte se, zda byste měla nárok na sirotčí důchod v případě, že byste nebyla v pěstounské péči a změnila si trvalé bydliště.

Dobrý den, Romano,

sirotčí důchod můžete probírat tak dlouho, dokud budete splňovat definici nezaopatřeného dítěte, tedy ve Vašem případě dokud budete studovat, nejdéle do 26 let. Jestli budete v pěstounské péči nebo kde budete mít trvalé bydliště, nemá na pobírání sirotčího důchodu žádný vliv.

S přáním všeho dobrého

Barbora Váchová