Od roku 2000 pobírám vdovský důchod a v lednu jsem požádala o starobní, syn je plně invalidní. Mám nárok na vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 25. října 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, obracím se na vás s dotazem, jak to je s přiznáním vdovského důchodu. V březnu 2000 mi zemřel manžel, rok narození 1955, já jsem ročník 1956. Syn je narozený v prosinci 1975, je postižený a byl mu přiznán plný invalidní důchod, který stále pobírá, nikdy nepracoval. Já pobírám invalidní důchod 3 stupně od 25.1.2014. Nárok na starobní důchod mi vznikl 16.12.2016. Letos jsem si požádala o starobní důchod od 1.1.2017. Chci se zeptat, zda mám nárok na vdovský důchod. Děkuji. Literáková
Ilona
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda máte nárok na vdovský důchod. Z Vašeho dotazu mně není zcela zřejmé, zda aktuálně vdovský důchod pobíráte a ptáte se, jestli je možné pobírat vdovský důchod nadále souběžně se starobním důchodem nebo jestli vdovský důchod v současnosti nepobíráte a ptáte se na možnost jeho obnovení. Odpovídám proto na obě varianty.

Dobrý den, paní Literáková,

pokud pobíráte vdovský důchod dlouhodobě z důvodu péče o syna s postižením, můžete vdovský důchod pobírat současně se starobním důchodem. Souběh výplat více důchodů je možný, dojde ale k přepočítání výše jednotlivých důchodů. Důchod se vždy skládá ze dvou částí, ze základní výměry důchodu a procentní výměry důchodu. Základní výměra důchodu náleží ale jen jednou. Nejvyšší důchod se vyplácí v plné výši, u dalších se vyplácí polovina procentní výměry. Můžete tedy pobírat současně starobní, invalidní i vdovský důchod, je ale třeba počítat s tím, že výše výplaty vdovského důchodu bude nižší. Přesnější informaci k Vaší situaci Vám mohou poskytnout pracovníci Call centra České správy sociálního zabezpečení.

Pokud ale vdovský důchod nepobíráte, měla byste nárok na jeho obnovu pouze v případě, že byste nově splnila některou podmínku pro pobírání vdovského důchodu déle než rok po úmrtí manžela (o těchto podmínkách se můžete dočíst na webu ČSSZ) a zároveň pokud by od doby, kdy jste vdovský důchod pobírala naposledy, neuplynulo více než 5 let. Pokud jste tedy vdovský důchod přestala pobírat před pěti lety nebo dříve, nemáte už nárok na jeho obnovení.

Ať se Vám i synovi daří.

S pozdravem

Barbora Váchová