Manžel věnoval tělo vědě, popel dostaneme za cca dva roky. Jak se rozloučit?

Odpověď na dotaz ze dne 14. ledna 2017 zobrazit původní dotaz
Jak se rozloučit se zesnulým, který věnoval své tělo vědě? Jeho popel tedy bude vrácen rodině nejdříve za dva roky, ovšem zřejmě bychom chtěli nějaký druh obřadu, možná jen rodinného rozloučení bez účasti jakékoli instituce... Snad kar bez pohřbu? Kdo by tam měl něco říci? Neumím si to moc představit, ale bohužel manžel má dle lékařů před sebou jen měsíce života, uzavřel tu smlouvu s LF UK o poskytnutí těla, ale současně má obavy o city blízkých - prostě ráda bych mu (i sobě) nějak nastínila, jak se s ním můžeme rozloučit, i když jeho tělo u toho nebude.
Martina

Dobrý den, paní Martino,

Váš manžel musí být skvělý člověk, soudím tak podle jeho rozhodnutí ohledně svého těla a také vzhledem k té starosti, kterou si dělá o Vás a o své nejbližší. Odpověď na Vaši otázku jste si již vlastně dala sama. Ano, uspořádat pohoštění a více méně rodinné rozloučení, to je výborný nápad. Jistě bude vhodné, když na začátku někdo z vás krátce připomene manželův životní příběh, jeho záliby a oblíbená místa, úspěchy a radosti, ale i potíže a těžkosti, se kterými se v životě utkal. Nic oficiálního, prostě jen tak obyčejně, přirozeně, upřímně a od srdce. Ze zkušenosti vím, že i humor tu má své místo a pomáhá uvolnit další emoce. Těch, kdo promluví, může být i víc, jistě se domluvíte.
Určitě by bylo hezké, aby tam někde byla větší fotografie Vašeho manžela, můžete si pouštět jeho a vaši oblíbenou hudbu, promítat fotky či filmy z vašeho společného života. Ostatně Váš muž by mohl nahrát i svůj vlastní vzkaz pro tuto příležitost. Pokud existuje nějaký jeho významný nebo oblíbený předmět, mohl by tam také být, stejně tak jako jeho parte. Představuji si, že se jistě i on sám bude podílet svými představami a nápady na přípravě tohoto společného rozloučení, které rozhodně a naprosto naplní svůj účel jako každý jiný smuteční obřad.

Dovolte mi popřát Vám hojnost vnitřní síly a pokoje do posledních měsíců života s Vaším manželem a také poděkovat za Váš dotaz.

Jiří Černý