Při mateřské dovolené pečuji o babičku, pobírám příspěvek na péči. Existuje i jiný příspěvek, abych s ní mohla zůstat doma?

Odpověď na dotaz ze dne 5. prosince 2016 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, v současné době jsem na mateřské dovolené se dvěma dětmi a starám se o svoji babičku (89let). Mateřská dovolená mi však za rok končí a já nevím co dál. Babička není soběstačná, takže nemůže být doma sama. Ale bez mateřské/výplaty to finančně nezvladneme. Jsem pečující osoba a pobírám příspěvek na péči. Existuje ještě nějaký další příspěvek abych mohla zůstat s babičkou doma a abychom finančně vyšli? Děkuji.
Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Staráte se o svou babičku, která už nyní není soběstačná. Za rok Vám skončí Váš zdroj výživy (mateřská), bez kterého to finančně nezvládnete. Ptáte se, zda existuje nějaký další zdroj kromě příspěvku na péči.

Dobrý den, paní Jano,

předpokládám, že příspěvek na péči pobíráte v plné výši čtvrtého stupně. Pokud ne, je možné požádat na úřadu práce o jeho změnu. Kromě důchodu babičky mě nenapadá žádný další hlavní zdroj příjmu, který by Vám v takové situaci náležel. Z vedlejších zdrojů můžete zkusit požádat o příspěvek na bydlení. Pokud nepostačí, pak už nezbývá, než se obrátit na další členy rodiny, které babička má. Pokud jste jediná blízká osoba, nezbude Vám, než se preventivně obrátit na lůžkové zařízení některého z domovů pro seniory. Je mi líto, pokud byste musela řešit situaci tímto způsobem, ale i tato alternativa je možností, která může vyřešit Vaši obtížnou situaci.
Ověřte si ještě tyto informace na příslušném úřadu práce nebo na obecním úřadu nebo zadejte dotaz do některé z občanských nebo sociálních poraden. Naše poradna se zabývá spíše poradenstvím pro pečující o umírající nebo pozůstalé.

Srdečně Vás zdravím.

Oldřich Hanibal