Notářka po mě vyžaduje vyjádření soudního znalce k ocenění nemovitého majetku. Jak to zařídit?

Odpověď na dotaz ze dne 24. června 2021 zobrazit původní dotaz
Notářka po mě vyžaduje vyjádření soudního znalce k ocenění nemovitého majetku. Neznám žádného soudního znalce. Nevím jaké finanční ocenění si soudní znalec účtuje. Nejedná se vypracování znaleckého posudku. Může soudní znalec se specializací pro dřevostavby vydat vyjádření k ceně nemovitosti když se jedná o cihlový dům?? Musí soudní znalec na toto vyjádření dát kulaté razítko?? Jakou má soudní znalec zodpovědnost za provedené vyjádření????
Vodička Milam

Dobrý den,

notář po Vás odborné vyjádření soudního znalce vyžaduje proto, že má povinnost zjistit hodnotu majetku, který je součástí pozůstalosti. Pro výběr soudního znalce doporučuji webové stránky Komory soudních znalců ČR. Odměna za odborné vyjádření záleží na Vaší domluvě s konkrétním znalcem, i to může být při volbě znalce rozhodující. Znalec by měl mít odpovídající odbornost. Specializace pro dřevostavby zřejmě nebude vhodná pro sepsání odhadu ceny cihlového domu. V tomto ohledu doporučuji aktivně komunikovat s notářem a volbu znalce i jeho odbornost s ním konzultovat.

Znalec je povinen odborné vyjádření provést s odpovídající mírou odbornosti, odpovídá za pravdivost a správnost svého vyjádření. Pokud by mělo mít odborné vyjádření podobu znaleckého posudku, pak bude třeba, aby bylo opatřeno kulatým razítkem znalce. Právě kulaté razítko je jednou z důležitých formálních náležitostí znaleckého posudku.

S pozdravem

JUDr. Barbora Vráblová, Ph.D.