Nemáme z čeho doplatit vykopání dědečkova hrobu, sestra nechce vydat zbylé peníze, co jí na to dal. Co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 2. února 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, před dvěma týdny mi zemřel dědeček, řekl mamince, že má u její sestry na pohřeb uloženo 45 000, ta nám ovšem vydala pouze obsah trezoru 20 000 a důchody které si k ní dával ne. Nemáme žádný důkaz, že má peníze, které nechce vydat, odmítá s námi komunikovat s tím, že o dědictví nemá zájem. Každopádně 20 000 jsme použili na zaplacení pohřební služby, včera nám volal hrobník, že požaduje dalších 20 000 za vykopání hrobu (částku nám předem nesdělil ani přibližně) a ještě se musí zaplatit poplatek za hrobové místo. Já studuji a maminka pobírá invalidní důchod 10 000 ze kterého vše platí, takže si nemůžeme dovolit pohřeb doplatit. Vybírala jsem záměrně co nejlevnější služby, bohužel za vykopání hrobu jsem očekávala 2000 nikoli 20 000 a ani jedna z nás není schopná tolik peněz sehnat. Druhá mámina sestra žije ve Švýcarsku, na pohřbu se odmítá podílet a chce pouze dědit dům, což je jediné, co po dědovi zbylo, žijeme v něm, takže ho nemůžeme prodat na zaplacení nákladů. Nejsem si jistá jak v této situaci postupovat, protože nemám kde peníze sehnat a jak mamince pomoct.
Michaela
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že dědeček si uložil u sestry peníze na pohřeb, ta ale vydala pouze jejich část a Vy máte nyní potíže se zaplacením nákladů pohřební službě.

Dobrý den Michaelo,

předem mi dovolte vyjádřit Vám upřímnou soustrast se ztrátou dědečka. Píšete, že dědeček si uložil u sestry peníze na pohřeb, ta ale vydala pouze jejich část a Vy máte nyní potíže se zaplacením nákladů pohřební službě.

Pokud opravdu neexistuje žádný důkaz o tom, že měl dědeček u maminčiny sestry uložené peníze, bude pravděpodobně velmi komplikované se jich domoci. Domáhat se vydání peněz například soudní cestou je bez důkazu o jejich uložení spíše nemožné. Můžete apelovat pouze na morální povinnost sestry na pohřbu se podílet.

Poplatek 20 000 Kč za vykopání hrobu i způsob sdělení po telefonu se mi jeví jako nestandardní. Požadujte podrobné vyúčtování, jaké služby máte hradit, a porovnejte s ceníkem služby. Pokud máte pocit, že s Vámi pohřební služba nejedná férově, obraťte se na některou spotřebitelskou poradnu, doporučuji například poradnu D-test na telefonu 299 149 009.

Za náklady na pohřeb odpovídají všichni dědicové poměrně k výši svého dědického podílu. Pokud se tedy bude dědictví rozdělovat mezi více sourozenců, máte právo od nich požadovat i zaplacení části nákladů na pohřeb. Uchovejte proto pro tento případ veškeré doklady.

Celá Vaše situace se mi jeví jako nesnadná a domnívám se, že by bylo dobré, kdybyste se s maminkou mohly poradit někde osobně a nebyly na všechny věci spojené se smrtí dědečka samy. Doporučila bych Vám kontaktovat občanskou poradnu v místě Vašeho bydliště, jejich služby jsou zdarma.

Přeji Vám i mamince hodně sil.

S pozdravem

Jitka Řeháčková