Manžel zemřel po návratu z pohotovosti na infarkt. Ohledávající lékař doporučil pitvu. Proč ji neprovedli?

Odpověď na dotaz ze dne 23. dubna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý večer chtěla jsem se zeptat , manžel zemřel ve 42 letech doma po příchodu z pohotovosti kam jsme jeli s příznaky na infarkt. Po banální prohlídce lékař řekl že to má ze zad a poslal nás domů .Asi za dvě hodiny manžel doma zemřel Po prohlídce lékař konstatoval že zemřel na infarkt myokardu. Byl odvezen na okresní patologii ale pitvu mu neprovedli prý že jsme si to nepřáli . Ale doktor ho na pitvu doporučil . Jak by jste to vyhodnotila vy? Děkuji
Soňa Gažiová

Vážená paní Gažinová,

váš manžel zemřel náhle poté, co byl odeslán domů z pohotovosti s diagnózou bolesti zad. Ohledávající lékař doporučil pitvu, která ale provedena nebyla. Zajímá vás proč.

Je pochopitelné, že máte pochybnosti o správnosti postupu. Náhlé, nečekané úmrtí blízkého vždy vyvolává otázky. Bohužel konkrétní odpověď, proč nebyla pitva provedena u vašeho manžela, vám dát neumím. Obecně, podle zákona potřebu provedení pitvy a způsob pitvy určuje vždy ohledávající lékař. Pokud si je ohledávající lékař jist příčinou úmrtí, pak nenařizuje soudní pitvu. V tom případě, může lékař patologicko-anatomického pracoviště od pitvy upustit, protože se má za to, že příčina smrti byla ohledávajícímu lékaři zřejmá. Jedině, pokud by ohledávající lékař měl podezření na např. trestný čin nebo byla příčina úmrtí zcela nejasná, pak by nařizoval tzv. soudní pitvu k určení příčiny smrti. Chápu, že to nemusí být úplně jasné, ale domnívám se, že lékař, který ohledával tělo vašeho manžela, byl o příčině smrti přesvědčený. Nepíšete, zda byl manžel jinak zdráv, nebo zda trpěl nějakou chorobou (cukrovka, významná nadváha, vysoký krevní tlak a podobně). To jsou jistě okolnosti, které by lékaři dávaly větší jistotu při určování příčiny úmrtí. Stejně tak i např. záznam z vyšetření na pohotovosti. Rodina sice může s pitvou nesouhlasit, ale rozhodné slovo má vždy lékař.

Pokud máte pochybnosti o správnosti postupu, můžete si vyžádat písemnou odpověď.

MUDr. Irena Závadová