Manžel zemřel 2006, dcera ještě tri roky studovala VŠ, já jsem invalidní ve 2. stupni. Mám nárok na vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 3. února 2019 zobrazit původní dotaz
Manžel zemřel v r. 2006 ve věku 58 let mně bylo 46 let dcera ještě tri roky studovala VŠ. Mám nárok na vdovský důchod jsem v ID ll stupně. Děkuji za odpověď Rosová
Eliška Rosová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Vám manžel zemřel roku 2006, bylo Vám 46 let a dcera studovala další 3 roky. Pobíráte invalidní důchod 2. stupně. Ptáte se, zda máte nárok na vdovský důchod.

Dobrý den,

jestli tomu dobře rozumím, pobírala jste vdovský důchod v době, kdy dcera studovala a ptáte se na možnost jeho obnovení.

Pro vdovské důchody přiznané před rokem 2010 platí, že je možné žádat o obnovu vdovského důchodu, pokud vdova splní nějakou z podmínek pro obnovení do pěti let od jeho zániku. Nevím, kdy přesně Vám důchod zanikl, ale pokud připočtu 3 roky studia dcery k roku 2006, dostávám se k roku 2009, což je již 10 let. Domnívám se tedy, že nárok na obnovu vdovského důchodu nemáte.

Co se týče podmínek potřebných k získání nároku na obnovu, je mezi nimi invalidita 3. stupně, nikoli 2. stupně. Pokud byste tedy nesplnila jinou podmínku, tak byste stejně nárok na obnovu neměla, i kdyby uplynulo od ukončení výplaty důchodu méně než 5 let.

Zcela konkrétně můžete svou situaci probrat po zadání Vašeho rodného čísla prostřednictvím Call centra ČSSZ.

Zdraví

Barbora Váchová