Manžel upadl do bezvědomí, později lékař konstatoval mozkovou smrt. Mohla být příčina odhalena včas?

Odpověď na dotaz ze dne 3. května 2017 zobrazit původní dotaz
Dobry den, Manzel doma upadl do bezvedomi.RZP byl napojen na umelou plic ventilaci.Toto se stalo okolo 3 hod ranni. DG byla CMP Odvezli ho do nemocnice lekari provedli veskera vysetreni.A az v 8 hod byl prevezen do krajske nemocnice,kde nam sdelili ,ze byl privezen jiz dlouho . Ze se neda jiz nic delat.Ze mu odumrel mozek 5.den prevezli manzela zpet do spadove nemocnice,protoze dg .znela mozkova smrt Zajimalo by me proc lekari manzela neodeslali drive anebo hned na specializovane pracoviste Myslim si ,ze v dobe kdy je CT EMG atd , mohli pricinu odhalit drive. Sla bych se primo zeptat do nemocnice, ale nezvladla bych to .Od umrti manzela uplynul rok a 3 mesice a vim ,ze bych jeste nic nevyridila.Brecela bych. Dekuji za odpoved
Milka
Váš manžel prodělal cévní mozkovou příhodu, byl ošetřen záchrannou službou a odvezen do nemocnice. Zde podstoupil vyšetření a následně vám lékař specialista sdělil, že manžel se do jejich péče dostal pozdě, že došlo k mozkové smrti a nedá se již nic dělat. Ptáte se, proč lékaři neodeslali manžela na specializované pracoviště dříve.

Vážená paní Milko,

chápu váš dotaz, představa, že by se manželovi dostalo odborné péče včas a jeho život mohl být zachován a snad dokonce bez následků je jistě tíživá. Bohužel vám nejsem schopna na tuto otázku odpovědět, mohu psát jen své domněnky a dohady na základě praxe, kterou znám z nemocničních příjmů i ze své práce v hospici.

Nevím, kolik manželovi bylo let, zda měl nějaké další choroby – to vše dost zásadním způsobem ovlivňuje průběh tak závažné akutní nemoci jakou cévní mozková příhoda je. Je-li rozpoznána včas a nemocný je jinak v dobré stavu, bez závažných nemocí (cukrovka, vysoký tlak, selhávání srdce), pak je určitá naděje, že rozpuštění krevní sraženiny (byla-li příhoda skutečně způsobena sraženinou) zachrání nejen život pacienta, ale i jeho funkce – hybnost, řeč atd. To, že manžel upadl do bezvědomí a musel být oživován, ukazuje na to, že poškození bylo od začátku rozsáhlé a závažné. U pacienta v bezvědomí pak skutečně bohužel může trvat, než je stanovena správná diagnóza. Pochopitelně mě pak napadá otázka, zda by včasná diagnóza a tedy včasný převoz na specializované pracoviště mohl manželů stav stabilizovat a časem jej vrátit do stavu v předchorobí.

Nejsem tedy schopna odpovědět na vaši otázku, proč lékaři neodeslali manžela na specializované pracoviště dříve – možná skutečně pochybili, možná skutečně nebylo možné příčinu bezvědomí tak rychle určit. Stejně tak obtížné je odhadnout, co by se dělo dále – zda by manžel při včasném zjištění příčiny přežil bez následků, zda by i přes včasnou specializovanou pomoc zemřel nebo zda by na druhé straně spektra byl života manžela zachován, ale s následky jako je ztráta řeči, trvalé bezvědomí, ochrnutí a tak dále.

Přeji vám, ať vám časem zůstanou na manžela a společný život jen ty hezké vzpomínky a trápení nad tím, co mohlo být jinak, poleví.

MUDr. Irena Závadová