Manžel se narodil v roce 1946, loni zemřel. Jak dlouho mám nárok na pobírání vdovského důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 31. července 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry den.Muj manzel se narodil r.1946.Zemrel r.1918.Ja jsem se narodila r.1948.Chtela bych se zeptat jak dlouho mam narok na pobirani vdovskeho duchodu v pripade kdy mam zazadat o obnoveni.Dekuji za odpoved.
Hana

Dobrý den,

jestli tomu dobře rozumím, tak vdovský důchod pobíráte od doby, kdy manžel zemřel – tedy od roku 2018 (předpokládám, že rok 1918 je překlep). Ptáte se nás, jak dlouho budete moci pobírat vdovský důchod a případně kdy žádat o obnovu. Narodila jste se v roce 1948.

Vdovský důchod náleží po dobu 1 roku od smrti manžela, dále pak po splnění jedné z následujících podmínek (nejpozději ve lhůtě do 2 let od případného zániku předchozího nároku):

• péče o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),

• peče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,

• péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,

• invalidita ve třetím stupni,

• dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození, nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Vzhledem k tomu, že jste se narodila v roce 1948, tak splňujete přinejmenším poslední z uvedených podmínek. Tuto podmínku budete splňovat i nadále, tudíž Vám vdovský důchod po manželovi bude náležet trvale.

Co bude třeba udělat pro to, aby výplata pokračovala i po uplynutí 1 roku, záleží na tom, co máte uvedeno v rozhodnutí o přiznání vdovského důchodu. Pokud máte v rozhodnutí uvedeno, že Vám vdovský důchod bude náležet po dobu 1 roku, je třeba žádat o jeho obnovu příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení Pokud zde nemáte časový údaj uvedený, měl by Vám náležet nadále, aniž byste o to musela žádat.

Více informací o Vaší konkrétní situaci i náležitostech případné žádosti o obnovu vdovského důchodu Vám poskytnou na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení nebo v Call centru České správy sociálního zabezpečení na tel. 800 050 248.

S úctou

Monika Vaníčková