Maminka má karcinom plic, je nepřetržitě na kyslíku, trpí otoky atd. Zlepší se dušnost? Kolik má času?

Odpověď na dotaz ze dne 5. května 2020 zobrazit původní dotaz
Dobry den Maminka ma nemalobuněčný karcinom plic v pokročilem stadiu je na kyslíku 24h jen po 3m az 4m je srašne zadychana nevim jestly potize z dechem ustanou ?je mozne ze v budoucnu bude kvalyta dechu lepsi? je zavysla na pomoc druhích je stale v postely v bolestech kloubu a svalu otoky obličeje a dolnich končetin jaka delka zivota je u takovych pacientu ? Dekuji.
Karel
Vaše maminka má pokročilý karcinom plic, je velmi dušná, potřebuje kyslík 24 hodin denně, dušnost jí nedovoluje žádnou fyzickou zátěž a pohyb, z postele se nedokáže dostat, je závislá na pomoci v základních potřebách, má bolesti. Ptáte se, jestli se může její stav ještě zlepšit a jak dlouho může s takto pokročilým onemocněním žít.

Dobrý den, pane Karle,

Vaše maminka je opravdu hodně nemocná a karcinom plic je nejspíše velmi pokročilý. Bohužel se jedná o nemoc, kterou není možné zastavit, a proto se funkce jejích plic nezlepší. Nezlepší se ani její kondice a je potřeba počítat s tím, že bude potřebovat pomoct úplně se vším. Bude zapotřebí zajistit jí péči s hygienou na lůžku. Postupně bude stále více slábnout, nebude chtít jíst a bude čím dál více spát.
To, čím by bylo možno jí pomoct od těžké dušnosti a od bolesti, jsou léky ze skupiny opioidů. Nejlépe účinný je morphin. Existuje v různých lékových formách, tedy v tabletkách, kapkách, čípcích či injekcích. Velkou pomocí můžou být také náplasti, které obsahují jiný opioid než morphin – fentanyl. Ty se přelepují po třech dnech a udržují hladinu účinné látky 24 hodin denně. Oba z těchto léků velmi dobře tlumí i bolest a věřím tomu, že by mohly mamince výrazně ulevit. Může jí je předepsat její praktický lékař anebo ošetřující onkolog.

Co se týká možné délky života Vaší maminky, nedokážu odpovědět moc přesně, když jsem ji neviděla. Pokud je tak slabá a dušná, že nevstane z postele, má před sebou nejspíše týdny života. Jestli budou tři, anebo šest či osm, nedokážu určit. V těch úplně posledních týdnech nemocní přestanou jíst, protože jejich zesláblé tělo nedokáže živiny využít ve vlastní prospěch. Je mi líto, že pro Vás nemám nadějnější informace.

Přeji Vám mnoho sil, abyste mamince mohl zařídit takovou péči v závěru života, aby netrpěla a mohla ho strávit tak, jak by si přála.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková