Je dobré pro osmileté dítě, aby při pohřbu nahlédlo do otevřené rakve nebo je lepší tuto fázi pohřbu s dítětem vynechat?

Odpověď na dotaz ze dne 12. listopadu 2012 zobrazit původní dotaz
Dobry vecer, mojej najlepsej kamaratke zomrel partner, maju spolu 8-rocnu dceru. O smrti otca sme jej uz povedali, nic sme jej nezatajili, na pohreb ju urcite zoberieme, pretoze sme citali vela clankov o tom ze je to dobre pre dieta ked je na pohrebe. Len nevieme, ci ju mame zobrat aj k otvorenej truhle, ked bude rozlucka alebo ju doviest az ked bude truhla zatvorena... Jej chovanie je zatial take ako keby sa nic nestalo, este si to neuvedomuje co sa stalo. Prosim o radu, kedy ju priniest na obrad. Dakujem Jana
Jana Richnáková
Obrátila jste se na nás s dotazem, v které fázi pohřbu přivést 8letou dceru zemřelého - zda by měla být také u otevřené rakve, nebo zda má přijít až později. Chápu, že se zabýváte tím, zda děvčeti nezpůsobíte nadbytečné trauma, anebo ji naopak nepřipravíte o důležitou součást rozloučení s otcem.

Dobrý den, paní Richnáková,

na tuto otázku neexistuje jednoznačná a univerzální odpověď. Je totiž opravdu důležité nechat dítě se zemřelým rodičem náležitě rozloučit, obvykle podle zvyků dané rodiny, ale zároveň je zbytečně nezatěžovat zážitky, které by pro něj mohly být příliš náročné – například bez přípravy vidět zemřelou osobu. Vhodným způsobem může být s dívenkou probrat dopředu průběh smutečního obřadu, sdělit jí scénář i zvyky a případné role jednotlivých osob – bude lépe připravena a bude mít větší šanci celému obřadu porozumět. Poté je možné se jí zeptat, o co stojí a co je pro ni lepší vynechat. Je velmi pravděpodobné, že poté, co jí umožníte dopředu nahlédnout celý průběh obřadu, bude moci sama určit, čeho se chce účastnit. Také je asi na místě jí nabídnout, že si vše může kdykoliv rozmyslet a své rozhodnutí změnit – pokud je ve vašich silách se o ni postarat, když bude chtít třeba něco vynechat nebo naopak absolvovat. Máte ovšem pravdu, že rozloučení v podobě pohřbu je důležité a bývá vhodné, aby děti absolvovaly alespoň společenskou část.

Pokud máte Vy nebo matka dívky obavy, že by to bylo pro děvče příliš náročné, bývá užitečné požádat jednu osobu – matka v takovém případě bude mít asi dost svých emocí a tak je na místě mít další podporu – která se bude na pohřbu starat hlavně o tuto holčičku, bude jí k dispozici, vše jí vysvětlí a bude ji chránit před případnými nepříjemnými situacemi, může ji přivést nebo odvést podle toho, jak bude potřeba.

S úctou

Zuzana Vondřichová