Jak dlouho trvá vyřízení příspěvku na péči a jak řešit tíživou fin. situaci?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 7. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobry den,

chtela jsem se zeptat, jsemjiz delsidobou nezamestnana,narok na podporu od UP jiz nemam narok, nyni jsem mela alespon brigadu na dpp, avsak pak jsem se od doktoru dozvedela, ze moje maminka je v terminalnim stadiu rakoviny. mam jidoma, pecuji o ni, avsak musela jsem zanechat brigady. maminka nema prispevek na peci,porad to odkladala,ze je jidobre, az se jeji stav naprosto zhorsil.

chtela jsem se zeptat, na co mam narok, jak dlouho trva vyrizeni prispevku, mamince zbyvaji tydny az max par mesicu. ja jsem nyni uplne bez prijmu, maminka ma duchod maly, ma na nem jeste insolvenci, zustava ji pouze nejakych 7000. nelze pozadat ionejake prominuti insolvence? budeme muset poridit i polohovaci luzko, dase pronajmout pres hospic, nicmene se plati.

nevim o co sidelat starosti vic, o maminku ci ofinancni tizi, jiz jsm zoufala.

iveta
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete o své mamince, která je v terminálním stádiu rakoviny a zbývají jí spíš jen týdny. Vy jste delší dobu nezaměstnaná bez nároku na podporu v nezaměstnanosti. Maminka nemá vyřízený příspěvek na péči. Jste v závažné finanční tíži. Maminka má malý důchod, na který má vypsanou insolvenci. Ptáte se, jak dlouho trvá vyřízení příspěvku na péči a jestli je možné insolvenci z důchodu prominout.

Dobrý den, paní Iveto,

potýkáte se s opravdu nepředstavitelně obtížnou životní situací. Je moc hezké, že i přes všechny starosti, jste odhodlaná se o maminku starat doma. Bylo by ale zcela pochopitelné, kdybyste ze zmíněných důvodů nakonec mamince našla zařízení, které by jí mohlo poskytnout potřebnou péči.

Vyřízení příspěvku na péči může trvat dlouhou dobu, ale rozhodně stojí za to žádost podat, protože se v případě jeho přiznání vyplácí zpětně ke dni podání. O příspěvek na péči  musí Vaše maminka nebo Vy maminčiným jménem požádat na úřadě práce podle jejího trvalého bydliště, vyplněním příslušné žádosti. Po podání žádosti zpravidla do týdne až 14 dní, přijde na sociální šetření pracovnice úřadu, která bude zkoumat míru závislosti Vaší maminky na pomoci druhé osoby. O přiznání a výši příspěvku dále rozhoduje posudkový lékař.

Vy jako pečující osoba musíte být v žádosti uvedena. Pokud by Vaší mamince byl přiznán příspěvek na péči II. stupně nebo vyšší a Vy na stejném úřadě, který o příspěvku rozhodl, prokážete, že se o maminku musíte celodenně starat, pak se Vám doba péče bude započítávat jak náhradní doba pojištění pro důchodové účely a stát za Vás bude hradit sociální a zdravotní pojištění.

Co se týče odpuštění insolvence, doporučovala bych Vám obrátit se na některou z občanských poraden .

Vám osobně bych doporučila poptat se Úřadu práce podle místa trvalého pobytu na možnou finanční podporu skrze dávky státní sociální podpory či dávky v hmotné nouzi (typy dávek v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení nebo mimořádná okamžitá pomoc).

Pokud byste potřebovala více a konkrétněji poradit, jsme Vám k dispozici v otvírací době v Poradně Cesty domů

Přeji Vám mnoho sil a zdárné vyřešení nelehké situace.

S pozdravem,

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz