Druh zemřel před třemi lety. Započítá se práce neschopnost a doba na úřadu práce do nároku na sirotčí důchody dětí?

Odpověď na dotaz ze dne 17. dubna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den chci se optat nekvalitní druh zemřel před třema rokama bil zaměstnán v technických službách počítá se do sirotčího důchodu i gdiz byl neschopence a počítá se i úřad práce dekuji
Sona

Vážená paní Soňo,

nejsem si jistá, zda správně rozumím Vašemu dotazu. Píšete, že Váš druh zemřel před třemi lety a zajímá Vás, zda se do sirotčího důchodu počítá, když byl na neschopence a zda se počítá úřad práce.
Domnívám se tedy, že se ptáte, zda se do potřebné doby pojištění započítává doba, kdy byl zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání a doba dočasné pracovní neschopnosti. Ptáte se kvůli Vašim dětem a jejich nároku na sirotčí důchod.

Do potřebné doby pojištění pro účely důchodů se započítávají i tzv. náhradní doby pojištění. Náhradní doba pojištění je období, ve kterém Váš druh neodváděl sám žádné pojistné, přesto se tyto doby za určitých podmínek započítávají do potřebných let pojištění pro důchod. Obě období, na která se ptáte (evidence na úřadě práce i pracovní neschopnost), mohou být za určitých podmínek považovány za náhradní dobu, ale také nemusí.

V naší poradně nejsme dle dostupných informací schopni vyhodnotit, zda pracovní neschopnost a evidence na úřadu práce Vašeho druha spadá do náhradní doby pojištění a zda by mohla být započítávána pro účely nároku na sirotčí důchody Vašich dětí.
Jediný, kdo Vám v tomto ohledu může dát konkrétní a platnou odpověď, je Česká správa sociálního zabezpečení. Doporučuji Vám, abyste se obrátila na nejbližší okresní správu sociálního zabezpečení, kde po sdělení rodného čísla Vašeho druha i dětí můžete získat přesné informace ohledně započítané doby pojištění i nároku dětí na sirotčí důchod.

S přáním všeho dobrého

Sára Balabánová