Mám často velmi nutkavý a hrůzný dojem, že když si večer lehnu zemřu a už se neprobudím. Tento pocit doprovází doslova hrůza a panika.

Odpověď na dotaz ze dne 25. února 2012 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Mívám často velice nutkavý až hrůzný dojem, že pokud si večer lehnu zemřu a již se neprobudím. Nevím jak se umírá ale tento pocit doprovází doslova hrůza a panika, takže pak vždy spím v křesle vsedě. Navštěvuji ohledně toho již asi rok psychiatra který se se mnou však vůbec nebaví jen se vždy zeptá jak je a když mu řeknu, že střídavě napíše mi recept a objedná mne vždy tak za 2 měsíce na kontrolu. Ordinuje mi na to Xanax a k tomu na noc Trittico ale mám období kdy to vůbec nezabírá jenže mu to již ani neříkám - první co je, že klepe kasičkou NIKDY se se mnou skoro nebaví , doteď od něho nemám jediný doklad (který lékaři vždy dávají) takže neznám ani svoji diagnozu a nic, co je přinejmenším běžné (u lékaře) - vůbec nekomunikuje. Nemůžete mi potradit jiný lék a nebo co mám udalět ? Je tady jako psychiatr jediný a nechci někam dojíždět desítky kilometrů a také ho tady nechci "prásknout". Nevydává ani potvrzenky na těch mizerných 30 kč a to tak, že NIKOMU - vím TO! Děkuji za případnou pomoc nebo odpověď. Pavel západní čechy 66 let stár.
Pavel N.

Vážený pane Pavle,

to, co popisujete, jsou skutečně nepříjemné problémy a je pravda, že by Vám léky měly pomoci. Pokud s Vaším psychiatrem nemůžete své trápení skutečně probrat, těžko Vám může pomoct. Ví o tom, že se Váš stav nezlepšuje?

Určitě máte nárok – tak jako každý – na dobrou péči a také si můžete sám vybrat lékaře. Jistě je někde v okolí jiný psychiatr, alespoň ho můžete zkusit navštívit a zkonzultovat s ním svou léčbu.
Mohl byste také o své situaci promluvit s praktickým lékařem – i ten případně může předepsat nějaké léky proti úzkosti. Medikace by ale samozřejmě měla být někým řízena.

Co Vám zřejmě chybí, je možnost o svých problémech, představách a strachu s někým mluvit. Je pravda, že ne každý psychiatr má na pacienty dost času. Pravidelně s Vámi mluvit o Vašich prožitcích, podporovat Vás a pomáhat Vám může i psycholog nebo psychoterapeut. Jistě je ve Vašem okolí nějaký.

Eventuálně byste mohl vyhledat služby krizového centra, docházet k někomu na konzultace, a tak se alespoň částečně zbavit úzkosti a samoty, která zřejmě Vaše trápení provází. Všechno nespraví jen léky – i když jsou určitě důležité. Možná ještě víc nyní potřebujete lidský kontakt a prostor k povídání.
Strach ze smrti má každý. Je určitě úlevné o tom – i o jiných tématech – s někým mluvit. Sdílení je pro člověka většinou pomáhající a podporující.

Vážený pane Pavle, moc vám držím palce a doufám, že se Vám podaří vyhledat pomoc, kterou potřebujete.

Ilona Peňásová