Chci vzít neteř, které před 2 roky zemřela maminka, na představení, kde je píseň o stesku po ní. Je to vhodné?
Dobrý den, paní Věro,
píšete o své nejistotě, zda je vhodné vzít neteř, které zemřela maminka, na představení, kde je mj. ztvárněno téma stýskání po mamince. Rozumím, že zvažujete, jaké to pro holčičku bude. Píšete, že se o mamince spolu nebavíte, že je to tam (u nich v rodině?) tabu. Přemýšlím, zda to znamená, že byste byla ochotná s holčičkou o mamince mluvit, ale máte pocit, že to není ze strany její rodiny žádoucí, nebo se sama na takový hovor necítíte. Přemýšlím taky, zda má neteř možnost o mamince mluvit, když potřebuje, a zda třeba může vyjádřit i to, že se jí stýská, nebo je v tom nějak limitovaná.
Prožívat v představení stesk po mamince může být pro holčičku silný zážitek. Zvlášť, pokud nemá moc příležitostí na maminku vzpomínat s ostatními. Může to být důležitý prostor si prožít, jak jí maminka chybí, že i když asi zažívá šťastné momenty, má rodinu, má tetu, která se snaží udělat jí radost, občas jsou chvíle, kdy víc na maminku myslí a je z toho smutná. Je zcela v pořádku na své blízké zemřelé vzpomínat a to se týká i dětí. Rozumím, že není jednoduché vidět malé dítě smutné. Je ale zcela pochopitelné, že holčičce maminka chybí a to, že se o tom v rodině nemluví, neznamená, že holčička na maminku nemyslí. Naopak to může být náročnější, pokud by měla neteř pocit, že se o mamince nemůže zmínit, když si na ni vzpomene. A prožít si smutek může pomoci v tom, že pak mohou přijít zase chvíle radosti, ve kterých holčička bude ponořená v přítomných zážitcích.
Myslím, že záleží spíš na Vás, zda jste ochotná na představení jít s tím vědomím, že se možná holčička o mamince rozpovídá, že bude mít nějaké otázky. Moct prožít si smutek a mít zároveň vedle sebe někoho, kdo je v tu chvíli s ní, může být podpůrné. Téma stýskání po mamince se určitě objevuje i v jiných pohádkách nebo knížkách, se kterými se holčička setkává, nejde ji od toho úplně oddělit.
S přáním všeho dobrého Vám i neteři
Barbora Váchová