Bratr má rakovinu slinivky s metastázami, maminka na ni zemřela před dvěma lety. Jak mám žít s tím, že odchází?

Odpověď na dotaz ze dne 26. února 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Mému bratrovi diagnostikovali rakovinu slinivky s metastázami v játrech. Před dvěma lety mi zemřela maminka s toutéž nemocí. Bratr má 39 let. Nedokážu si představit, že bráška odejde. Když se narodil, měla jsem 14. Byla jsem jako jeho máma. Jak s tím mám žít? Jak se mohu vůbec z něčeho radovat, když on odchází? Děkuji.
Soňa

Dobrý den,

je mi líto, že do Vašeho života podruhé vstupuje těžká nemoc nejbližšího člověka. Chápu, že je obtížné si to představit nebo dokonce přijmout, nemusíte na sebe naléhat. Je srozumitelné, že je také nepředstavitelné mít z něčeho radost. Zasahuje Vás ztráta a s tou se nyní asi radost nebo spokojenost nedá skloubit. Umím si představit smutek, nesouhlas, lítost či zlost, pocit osamění nebo nespravedlnosti nebo něco podobného. Takové pocity je ovšem těžké nést sama. Jestli to jde, mluvte o svém trápení s lidmi, kteří nebudou chtít, abyste prožívala jiné pocity, než opravdu máte.

Kdybyste měla dojem, že je cokoliv z toho nad Vaše síly, neváhejte vyhledat podporu odborníků. Linky důvěry, psychoterapeuti či duchovní mohou být v tuto chvíli pro Vás užiteční. Podpůrné instituce tu jsou právě pro období, kdy nás potkávají věci, které jsou nad naše síly, a potřebujeme pomoc druhých.

Zuzana Vondřichová