Jaké jsou šance pacienta v dlouhodobém bezvědomí?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 2. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, 18/1/09 měla naše maminka těžkou autonehodu, od té doby je v bězvědomí. Měla poraněný mozek, plíce, zlomená žebra a pánev. Do této doby je na ARU. Nyní nám bylo řečeno, že již sama dýchá, atd. ale nefunguje mozek, nemohou ji probudit z bezvědomí. Zkoušeli i bazální stimulaci. Prý ji zítra převezou do LDN. Je to vůbec možné? Co můžeme udělat pro to, abychom ji z tohoto stavu pomohli? Jaké jsou šance? Předem moc děkujeme!

Jitka

Maminka je po těžké autonehodě v bězvědomí. Měla poraněný mozek, plíce, zlomená žebra a pánev. Sama dýchá, ale nefunguje mozek, nemohou ji probudit z bezvědomí. Zkoušeli i bazální stimulaci. Co můžeme udělat pro to, abychom ji z tohoto stavu pomohli? Jaké jsou šance?

Dobrý den, paní Jitko,

z Vašeho popisu vyplývá, že zdravotní stav maminky je vážný. Pokud se pacient neprobere z bezvědomí i po vysazení všech tlumícíh léků, obvykle to svědčí o velmi závažném poškození mozku. Pokud hluboké bezvědomí trvá několik dní nebo týdnů po úraze, nelze obvykle odhadnout, jaká je šance na zlepšení. Pokud však bezvědomí trvá několik měsíců, potom pravděpodobnost, že by se funkce mozku obnovila a maminka se znovu probrala, je velmi nízká, téměř nulová.

V období prvních týdnů a měsíců po úraze, které je obdobím čekání, zda se pacient probudí, je velmi důležité, aby maminka měla dobrou péči — zajištění dostatečné hydratace a výživy (obvykle sondou do žaludku), kvalitní lůžko s dobrou matrací a pravidelné polohování jako prevence vzniku proleženin a celková dobrá ošetřovatelská péče včetně bazální stimulace. Je to čas napjatého čekání na zlepšení, čekání na “zázrak”. Pacienti  v dlouhodobém bezvědomí obvykle bývají umístěni v LDN, nebo v některém z hospiců, které  péči o pacienty v komatu nabízí (např. v Rajhradu u Brna, kontakt na www.dlbsh.cz). Za splnění určitých podmínek lze o pacienta v bezvědomí také pečovat doma. Těmi základními jsou trvalá přítomnost někoho z rodiny nebo asistenta, dobré polohovací lůžko a matrace, organizačně zajištěná výživa, spolupráce s praktickým lékařem a agenturou domácí péče (=home care).

Doporučuji Vám, abyste s ošetřujícími lékaři na ARO, ale také v LDN otevřeně hovořila a obracela se na ně se všemi konkrétními dotazy, které vás v souvislosti s maminkou napadají.

Přeji Vám hodně sil

MUDr. Regina Slámová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Regina Slámová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz