Jak pomoci od velký bolestí při ALS?

Odpověď na dotaz ze dne 17. června 2014 zobrazit původní dotaz
dobrý den jmenuji se irena mam nemocnou maminku maminka ma als ma ho uz 6 let chtela bych poprosit o radu maminka ma strasný bolesti bere leky pichaji nam sestry už ppřes rok morfium ma naplaste na bolesti a nic ji nepomaha uz nevime co jak by sme ji od bolesti pomohli nevi to lekar ani sestry ani ja ani rodina sme stoho zoufali proto bych vas chtela poprosit o nejakou radu jak predejit bolestem dekuji moc
IRENA
Vaše maminka se již 6 let léčí s ALS (amyotrofickou laterální sklerózou) a má velké bolesti. Ty jsou léčeny opiátovými náplastmi a injekcemi morfinu, přesto nejsou bolesti dostatečně zvládnuté. Ptáte se, co by se dalo pro maminku udělat.

Milá Ireno,

je velmi těžké dávat rady takhle na dálku. Vaši maminku jsem nikdy neviděla a nevím, jakého charakteru jsou její bolesti, kdy a kde ji to bolí nejvíc, jak reagovala na dosavadní léčbu a jaký je její celkový stav.

V zásadě je možné například navýšit dávku opiátu v náplasti, pokud má maminka bolesti většinu času i v klidu. Jestliže navýšení dávek nepomůže, je možné přejít na jiný typ náplastí nebo i podávat morfin průběžně dávkovačem.

Pokud je většinu času maminka bez bolestí, v noci spí klidně a bolesti se objevují jen v souvislosti například se změnou polohy, je lepší spíše zvýšit dávku morfinu podaného hodinu před bolestivou manipulací.

Správnou léčbu musí ale vždy určit ošetřující lékař, který maminku dobře zná. Pokud si nebude vědět rady, může postup konzultovat s jiným lékařem, ve větších městech existují i speciální centra zaměřená na léčbu bolesti.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková