Iveta
23. září 2019
Truchlení

Zástavní právo

Dobrý den, chtěla bych poprosit o Váš názor. Jsem jediná dědička domu po otci, ale v době jeho úmrtí měla paní K.. zástavní právo v řádech miliónů. Mám možnost ji při dědickém řízení částku v hodnotě zástavy zaplatit nebo mi to nebude umožněno a dům se musí prodat přes notáře a vyplatit zástavu? Dům prodávat nechci a chci zároveň dům zbavit dané zástavy. Děkuji za odpověď.

71 člověk vyjádřil účast.
Darina
  (kontaktovat autora příběhu)
27. září 2019
Dobrý den,
nejprve prosím přijměte mou upřímnou soustrast - v nedávné době jsem přišla o maminku, o kterou jsem se starala a vím, jak těžké pro mě byly i naprosto jednoduché formality týkající se její pozůstalosti - v této době to člověk snáší prostě hůř. Jinak k Vašemu problému - ač nejsem právník (nicméně jsem kvůli své profesi s nimi celkem často v kontaktu), domnívám se, že jako na jediného dědice na Vás kromě majetku přechází i závazky Vašeho otce a tedy i zástava na domě. Tato zástava byla pravděpodobně zřízena v souvislosti s nějakým dluhem/půjčkou, atd., proto byste v každém případě měla mít možnost související dluh uhradit a zástavu vyplatit, aniž bude nezbytné prodat dům. Trochu jiná situace by mohla být, pokud by se nejednalo o klasickou zástavu, ale spíše o předkupní právo na nemovitost nebo třeba o situaci, kdy Váš otec ručil za někoho jiného svým domem - pak by mohlo být složité se s touto zástavou vypořádat. V každém případě bych doporučovala nečekat až na projednávání pozůstalosti a kontaktovat právníka, který se na podobné právo specializuje. Určitě bych sebou vzala jak výpis z katastru dotyčné nemovitosti, tak i všechny informace o zástavě - hlavně dokumenty, které se vztahují k souvisejícímu dluhu.
Přeji Vám hodně sil, vím, jak složité je v tak těžké chvíli myslet i na podobné věci a přeji hodně štěstí při výběru dobrého právníka.